Orlando Bloom Kimdir, Orlando Bloom Biyografisi, Orlando Bloom Hayatı ve Yaşamı

Gerçek Adı: Orlando Bloom 
Doğum Yeri: Canterbury, Kent, İngiltere 
Doğum Tarihi: 13.01.1977 
Boy : 1.83 
Takma Adı : Orli 
Onu Ünlü Yapan Ne? Lord of the Rings ( Yüzüklerin Efendisi ) üçlemesinde, elf savaşçısı, Legolas rolü ile ünlendi. 
Birliktelikleri: 
Sevgilisi: Kate Bosworth, aktris, (2003 – ) 

Sponsorlu Bağlantılar

Ailesi: 
Babası: Harry Bloom, Bloom 5 yaşındayken öldü. 
Kardeşi: Samantha Bloom, aktris 

Ödüllerinden Bazıları: – 
Eğitim: 
– St. Edmund’s School, Canterbury, İngiltere
– British American Drama Academy, Londra, İngiltere
– Guildhall School of Music and Drama, Londra, İngiltere 

.

(d. 13 Ocak 1977, Canterbury) İngiliz sinema oyuncusu.
Elf Legolas rolüyle Yüzüklerin Efendisi filminde ünlenmiştir.Will Turner rolüyle Karayip Korsanları, Paris rolüyle Truva, Drew Baylor rolüyle Elizabethtown ve Cennetin Krallığı’nda oynamıştır.
Orlando Bloom, yazar bir anne ve professor bir babanın oğlu olarak İngiltere, Canterbury’de dünyaya gelir. Orlando’yu ve ablası Samantha’yı küçük yaşta sanata yönlendiren kişi annesidir. Daha küçük yaşlarda oyunculuğa merak salan, aktör katıldığı sanat festivallerinden ilham alarak sanat yaşamına şiir yazarak başlar. Babasını dört yaşındayken kaybeden Orlando ve Samantha annelerinin kanatları altında hayata atılır.
1993’te 16 yaşındayken Londra’ya taşınan oyuncu “Casualty” gibi TV dizilerinde rol almaya başlar. 1997 yılında “Wild” filmiyle beyaz perdeye merhaba diyen sanatçı, üç yıl boyunca Guidhall School of Music and Drama’da eğitim görür. “12. Gece” ve “Troya Kadınları” gibi önemli oyunlarda rol alan genç aktör okul yıllarında bir arkadaşının evinin terasına çıkmaya çalışırken düşer ve sırtını incitir. Felç olmanın eşiğine gelen sanatçı, azmi sayesinde hastaneyi koltuk değnekleriyle terk eder.
Bu olaydan kısa bir süre sonra “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin oyuncu kadrosunun seçimlerinin olduğu tüm sinema çevrelerine duyurulur. 1999 yılında ikinci film olan “İki Kule”deki Faramir karakterini canlandırmak için seçmelere katılsa da, üçlemenin ünlü yönetmeni Peter Jackson, Orlando Bloom‘un üç bölümde de önemli bir yere sahip olan Elf okçusu Legolas karakerini canlandırmasına karar verir.
“Gladyatör”ün ünlü yönetmeni Ridley Scott’un kamera arkasına geçtiği “Cennet’in Krallığı”nda (Kingdom of Heaven) bir Fransız demircisiyken şovalye olan Bloom, daha sonra “Elizabethtown”da bir ayakkabı tasarımcısı olarak karşımıza çıktı.
“Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti”yle 2003 yılında romantik korsan Will Turner olarak yer alan Orlando Bloom, ardından “Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı” ve Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu‘nda yer aldı. 

Meraklısına…

  • Yüzüklerin Efendisi filminin çekimleri sırasında attan düşmüş ve bir kaburgası kırılmıştı. Başlangıçta Faramir rolü için düşünülmüştü daha sonra Legolas rolüne uygun görüldü. Aynı filmin Yeni Zellanda’daki çekimleri sırasında sörf yapmayı öğrenmişti. 2002 Empire Ödüllerinde “En iyi başlangıç yapan aktör” seçilmişti İlk yaptığı iş avcılık klübünde asistanlıktı.
  • Yüzüklerin Efendisi’nin çekimleri sırasında ok atmayı o kadar iyi öğrenmişti ki, sonlara doğru antrenörünün havaya attığı metal levhaları tek atışta vurabiliyordu.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver