Orhun Anıtları Abideleri Nedir Kimlere Aittir Ne Anlatılır Hakkında Bilgi

Orhun Anıtları Abideleri Nedir Kimlere Aittir Ne Anlatılır

Orhun Anıtları Abideleri Nedir Kimlere Aittir Ne Anlatılır
Orhun Anıtları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Orhun Anıtları Nedir, Orhun Anıtları Ne Anlama Gelir, Orhun Anıtları Ne Demektir, Orhun Anıtları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Orhun Anıtları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Orhun Anıtları Anlamı

Asya’da Kutluk Devleti Hükümdarı Bilge Han, Bilge Han’ın kardeşi Kültigin ve Kutluk Devleti veziri ve Bilge Han’ın kayınpederi Tonyukuk adına dikilen anıtlar. Bu anıtlardan ilki 731 yılında ölen Kültigin adına dikildi. Piramit biçiminde olan anıtın dört yüzü vardır; batı yüzünde Çince, öteki yüzlerinde Türkçe yazılar bulunmaktadır. Doğu yüzünde 40, kuzey ve güney yüzlerinde 13′er satır yazılıdır. Anıtın bulunduğu alan 67,25×28,85 m. boyutlarındadır. İkincisi 734 yılında ölen Bilge Han için 735 yılında oğlu tarafından diktirildi. Kültigin adına dikilen anıtın 1 km. kadar uzağındadır ve yapı bakımından bu anıta çok benzer; batı yüzünde Çince, öteki yüzlerinde Türkçe yazılmıştır. Doğu yüzünde 41, kuzey ve güney yüzlerinde 15′er satır vardır. Her iki anıttaki yazılar yeğenleri Kültigin tarafından yazılmıştır. Üçüncüsü de kendi adına daha sağlığında Tonyukuk tarafından diktirildi. Dört köşeli olan anıt 2,60×2,60 m.lik bir kaide üstünde 1,5 m. yüksekliktedir. Anıtlar, Kutluk Devleti’nin kuruluşuyla ilgili değerli bilgileri içermektedir. Anıtlar, ilk kez Strahlenberg tarafından bilim dünyasına tanıtıldı (1730). 1899 yılında bir Fin ve Rus heyeti bölgeye bilimsel bir gezi yaptı ve anıtların fotoğrafları yayınlandı. Sonunda Danimarkalı bilgin Thomsen anıtlardaki yazıları okumayı başardı.

Konu ile ilgili aramalar: Orhun Anıtları Nedir Orhun Anıtları ödev ara Orhun Anıtları kelime anlamı Orhun Anıtları sözlükte ara Orhun Anıtları ansiklopedi bilgi bankası ara Orhun Anıtları ne demek Orhun Anıtları neye denir

Orhun Anıtları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver