Organik Besinler nedir yararları ve faydaları nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Organik Besinler nedir yararları ve faydaları nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

organik besin, organik besin maddeleri, organik besin maddeleri nelerdir, organik besin nedir, organik besinler, organik besinlerin yararları, organik beslenme, organik beslenme nedir

Organik terimi edebiyatta ilk defa 1517 yılında, organik besin terimi ise ise 1869 yılında kullanıldı. Günümüzde organik beslenme lüks olmaktan öte sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir çevre için olmazsa olmaz bir gereksinim haline gelmiştir.

Organik besin ne demektir?

Organik besin, kimyasal maddeler, hormonlar,antibiyotikler ve tarım ilacına maruz kalmadan hayvan ya da bitki kökenli canlı organizmalardan elde edilen yiyecek demektir. Yaşayan organizmalarla ilgili özellikler olması da organikliktir. Bir örgü veya oluşum içinde yaşayan organizmaya benzer. Birbiriyle iç içedir. Toplumorganik bir bütündür. Organik besinler , organik restoranlarda veya reyonlarda basit, sağlıklı ve doğaya yakın bir organik yaşam tarzı sunuşu manasına gelir

Organik besin ve Tarım İlaçları ilişkisi

Doğal tarım yöntemleri genelde daha çok iş yükü gerektirir ama çevreye ve sağlığınıza daha az
zarar verir. Aslında, ürün rotasyonu, dikkatli hasat, yerel çevreyi özümseme ve organik gübreleme yöntemleriyle yerel ekolojiyi geliştirir. Geleneksel organik olmayan hasat, ürünlerin üzerine direk olarak sıkılan ya da toprağa enjekte edilen yoğun miktarda kimyasal madde ve gübreleme gerektirir.

Bu gelen tarlaların yüzey akışında ciddi problemler yaratır ve yer altı sularının kirlenmesine neden
olur. Bu tortular, biyobirikim denen bir süreçle vahşi yaşamı da besler ve doğanın tüm dengesini
bozar. Bu toprak sentetik katkı maddelerine bağışıklık yaratarak toprağın bileşimi de etkisiz hale
getirir; bu da kimyasal maddelerin kullanımını artırır.

Kendimize sürekli şunu hatırlatmalıyız: organik ürün satın almadığımızda kendimizi riske atıyoruz.
Sadece gezegeni değil kendi sağlımızı da riske ediyoruz.
//

Organik Ürün Satın Almanın Faydaları

1. organik besinler Kimyasal madde olmayan bitkiler ve besinlerdir.  Sanırım daha fazla bahsetmemize gerek yok.

2. Organik besinler doğal sürdürebilir tarım olanağı sunar. Organik ürünler toprağın yapısını bozmaz, organik gübreleme yoluylaürün rotasyonuna elverir ve doğal yaşam döngüsüne asla zarar vermez. organik tarım aslında sürdürülebilir bir ekonomik modeldir.

3. organik tarım tarım işçilerinin sağlık bakımından güvenliği için önemlidir . Organik olmayan ürünleri hasat eden işçiler direk olarak tarımsal kimyasallara maruz kalır. Deride kızarıklık, akciğerlerin tahribi ve bir çok bilinen kanser gibi sağlık risklerine yol açar. Organik işçiler bunlar hakkında endişe etmemelidir.

4. Azalmış kirlilik. Organik tarım, hava, su ve toprak kirliliğine neden olacak maddelerden kaçınır.
Atıkların yok edilmesi ve kimyasal üretimi problemlerine asla katkıda bulunmaz.

5. Organik besinleri tüketirsek uzun ve sağlıklı yaşam olanağından dolayı bedenlerimiz bizlere teşekkür edecek!

Organik beslenme neden önemlidir

Amerika’ da Çevre Koruma Birimi’ nin hazırladığı rapora göre 1994-95 yılları arasında her yıl 911
milyon pound sentetik tarım ilacının klasik tarımsal ürünlere uygulandığı ortaya çıktı.

Çevre Koruma Birimi’ nin Koruma Ofisine göre de yıllık 2.2 milyon pound tarım ilaçları ve zehirli
maddeler kullanılmaktadır. Tarım ilaçları sadece klasik ürünlere değil, evlerde, bahçelerde, okullarda, ofislerde, manavlarda, golf kurslarında ve parklarda kullanıldığı görüldü.

Besin ve Çevre çalışmasında, tüketicilerin yüzde 86sı sağlıkları ve yaşadıkları çevre arasındaki ilişkinin onların sağlık durumunu etkilediğini belirtti. 1945ten beri Amerika’ da böcek istilasından kaybedilen ürün sayısı neredeyse ikiye katlandı bu de böcek zehirlerinin kullanımını on katına çıkardı.
//

Bugün bilinen 71 kanserojen tarım ilacı besin ürünlerine sıkılıyor.

1997 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tarım sektöründeki meslek yaralanmalarının yüzde
14ü, ölümlerin yüzde 10 u tarım ilaçları yüzünden kaynaklanıyor. (kaynak: Uluslararası İşverme Kurumu). Birleşik Devletler Genel Finans Ofisi’ ne göre, ithal edilen mevye ve sebzelerin sadece yüzde biri Besin ve İlaç Yönetimi tarafından yasadışı tarım ilacı kullanımı konusunda test ediliyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver