Organ Nakli Nedir Hakkında Bilgi

Organ Nakli Nedir

Organ Nakli anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Organ Nakli Nedir, Organ Nakli Ne Anlama Gelir, Organ Nakli Ne Demektir, Organ Nakli Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Organ Nakli ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Organ Nakli Anlamı

Vücudun eskiyen, hastalanan, bozulan bir organı yerine, aynı vücudun başka yerinden alınan ya da başka insanlardan alınan organların aşılanması işi. Organ nakilleri üç tiptir: Kişinin kendi vücudundan alınan dokunun aşılanması; gerçek ikizden ya da aynı türden doku ya da organın aşılanması; değişik türden doku ya da organların aşılanması. Canlı organizmaların, bozulan, eskiyen, hastalanan dokularını yenileme özelliği vardır. Ancak bu özellik insan gibi yüksek canlılarda oldukça azalmış ve sınırlanmıştır. Sözgelimi insan beyin ve sinir sisteminde eskimiş ya da tahrip olmuş dokular yenilenemez. Buna karşılık vücudun belirli yerlerinde oluşmuş ağır yanıklarda, vücudun başka yerlerinden alınan deri dokuları aşılanmakla yanık yerde yeni deri oluşması sağlanır.

Ayrıca, kalp kapakçığı gibi zamanla iş görmez duruma gelen organlar, plastikten yapılmış ya da hayvanlardan alınmış kapakçıklarla değiştirilmektedir. Tıpta yapılan çalışmalar daha çok, iş görmez duruma gelmiş organın bütünüyle değiştirilmesidir. Bu alanda ilk çalışmalar 1959 yılında “böbrek nakli” yapılarak başlatıldı. O yıl, Boston ve Paris’te özdeş olmayan ikizler üzerinde böbrek nakli gerçekleştirildi. Diğer nakillerde olduğu gibi böbrek nakillerinde de en önemli konu, vücudun yeni böbreği reddedip reddetmemesidir. Bu bakımdan nakledilen organın vücutla doku uyuşması sağlamasına önem verilir. Organı değişecek hastanın her zaman yakın akrabasından organ nakli yapmak mümkün olmadığından ölülerden alınan sağlam organların nakli yapılmaktadır. Ancak ölülerden alınan organların doku cinsine, kan grubuna göre sınıflandırılması ayrı bir sorun ortaya çıkardığından, bu sınıflandırma ve organların nakledileceği ana kadar saklanması uzman kuruluşlarca yapılır. Böbreklerin, ölü vücudundan çıkarıldıktan sonra 48-72 saat arasında nakledilmesi gerekir.

Yeni tekniklerin gelişmesiyle her yıl binlerce böbrek hastasına ölülerden böbrek nakli gerçekleştirilmektedir. İnsan üzerinde ilk “kalp nakli” 1967 yılında Güney Afrika’da Dr. Barnard tarafından gerçekleştirildi. Önce köpekler üzerinde denenen kalp naklinde, vücudun yeni kalbi atması için hastanın bağışıklık mekanizması ortadan kaldırılır. Bunun sakıncası, hastanın her türlü bakteri ve virüse karşı dirençsiz kalmasıdır. Kalp nakli yapılmış hastalar mikroplardan arındırılmış odalara alınarak yeni kalp vücuda alışıncaya kadar orada tutulurlar. Günümüze kadar yapılan kalp nakli ameliyatları oldukça fazladır. İlk “karaciğer nakli” 1963′te ABD’de Denver’de Dr. Starzl tarafından başarıldı. Daha sonra, sonuçları pek başarılı olmamakla birlikte çeşitli ülkelerde akciğer, pankreas, bağırsak, kemik iliği, timus, dalak, iç salgıbezleri nakilleri yapıldı. Bu konudaki çalışmalara günümüzde büyük bir hızla devam edilmektedir. Başarı sağlanan organ nakillerinden en önemlileri, gözün saydam tabakası ve deri naklidir. Kemik, damar, kalp kapakçığı gibi nakillerde ret olayı görülmediğinden ya hastanın vücudunun başka yerinden alınan parçalarla ya da tamamen sunî parçalarla nakil yapılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Organ Nakli Nedir Organ Nakli ödev ara Organ Nakli kelime anlamı Organ Nakli sözlükte ara Organ Nakli ansiklopedi bilgi bankası ara Organ Nakli ne demek Organ Nakli neye denir

Organ Nakli ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver