Organ Bağışı ve Organ Nakli

ORGAN BAĞIŞI

Çağdaş ameliyat tekniği insandan insana hemen tüm organların naklini mümkün hale getirmiş bulunmaktadır. Kareciğer, böbrek, akciğer, cilt, kalp, kornea, hatta kulak kemikleri, pankreas gibi organlar nakledilebilmekte, bu tür ameliyatlar çoğu bir hayat kurtarmaktadır. Verici olarak en çok kazada beyni öldürücü şekilde tahrip olmuş insanlardan yararlanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Avrupa’da organ nakli için bekleyen hastalar için “Eurotransplant” merkezi kurulmuştur. Burası hastaları bütün ayrıntılarıyla kaydetmektedir. Bu örgüt 1967 yılında Holanda’da kurulmuş bulunmaktadır. Ayrıca Belçika, Lüksemburg, Almanya ve Avusturya’yı da kapsamaktadır. Bugün neredeyse tüm ülkelerin kendi merkezleri bulunmaktadır. Eurotransplant, vericinin ayrıntılarını muhtemel alıcının ayrıntılarıyla karşılaştırır. Bilgisayarda yapılan bu işlem uygun sonuç verdiği zaman bekleyen hastaya bilgi iletilir.

Daha sonra olağanüstü bir çabuklukla organ ilgilinin bulunduğu yere gönderilir. Çünkü, örneğin, sadece böbrekler alındıktan en geç 36 saat sonra hastaya takılmış olmalıdır. Kalp, karaciğer, pankreas gibi organlarda bekleme süresi daha kısadır. Vericinin ismi alıcıdan gizli tutulur. Vericinin yakınları da nakil yapılan kişinin ismini öğrenemezler. Böylece bir pskilojik yüklenimin ortaya çıkması engellenmek istenmiştir.

Organların nakil amacıyla satılması yasalarla yasaklanmıştır. Masraf da gerçekleştirilmemektedir. Kısacası organ için para ödenmemektedir. Böylece herkesin organ nakli olanağına sahip olması, bazılarının ise, bu işi para için yapmaması öngörülmüştür. Ölüden alınan organ kişinin sağlığında buna dair yazılı izni varsa ya da akrabalarının izniyle yapılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver