Opec Nedir Hakkında Bilgi

Opec Nedir

OPEC anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

OPEC Nedir, OPEC Ne Anlama Gelir, OPEC Ne Demektir, OPEC Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

OPEC ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

OPEC Anlamı

1960 yılında petrol ihraç eden ülkelerin bir araya gelerek kurdukları örgüt. Petrol üreten ülkeler arasında koordinasyonu sağlamak, petrol şirketlerine karşı dayanmak ve dünya petrol fiyatlarını saptamak amacıyla kuruldu. OPEC ülkeleri, dünya petrolünün yaklaşık %40′ını üretmektedirler. Örgüt, Guvernörler Komisyonu, Ekonomi Komisyonu ve Genel Sekreterlikten oluşmaktadır. Merkezi Viyana’dadır. Örgüte Cezayir, Ekvator, İran, Irak, Gabon, Endonezya, Kuveyt, Libya, Suudi Arabistan, Katar, Nijerya ve Birleşik Arap Emirlikleri, Venezuela üyedir. OPEC’e bağlı olmayan petrol dışsatımcısı ülkeler (NOPEC) ile Viyana’da yapılan görüşmelerde (Nisan 1988) NOPEC’in işbirliği önerisi kabul edildi.

Konu ile ilgili aramalar: OPEC Nedir OPEC ödev ara OPEC kelime anlamı OPEC sözlükte ara OPEC ansiklopedi bilgi bankası ara OPEC ne demek OPEC neye denir

OPEC ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver