Online Resimden Favicon Yapma Oluşturma, Resmi Favicona Çevirme, Site Simgesi Üreteci, Site İkonu Yaratma Fotoğrafı .ico formatına dönüştürme

Ücretsiz Online Favicon Oluşturma Sitesi, Resimden Favicon Oluşturma, Site Simgesi Üreteci, Site İkonu Yaratma
1172928797_1352559529.jpg (512×341)

FAVİCON NEDİR

Favicon terimi İngilizce “Favorites Icon”dan kısaltılmıştır.
Bu favicon dosyası siteniz ziyaret edildiğinde adres satırında belireceği gibi adresiniz sık kullanılanlara eklendiğinde de site adınızın baş kısmında görünecektir.
Faviconlar özellikle siteyi sık kullanılanlara eklediğinizde listede kolayca bulunmasını sağlar.
Yani bir anlamda o site için simgedir, bayraktır. Site simgesi ifadesi de favicon terimin Türkçedeki karşılığı olmaktadır.Her ne kadar bilişim sözlüklerinde favicon için sıksimge terimi kullanılsa da site simgesi ifadesi bizce faviconu çok daha iyi açıklamaktadır.Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır.
Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler. Fakat genel olarak .ico uzantılı dosyalar favicon olarak kullanılmaktadır.Peki oluşturduğunuz favicon’u nasıl kullanacaksınız ?
Çok basit. Favicon kullanmak istediğiniz sayfanın <head> </head> tagları arasına aşağıdaki kodu eklemelisiniz. Koddaki href kısmı favicon.ico resminizin yerini belirler. Mesela aşağıdaki html kodunda favicon.ico dosyası ana (kök) dizinde bulunmaktadır.<link rel=”shortcut icon” href=”favicon.ico”>Önerk vermek gerekirse SiteSimgesi.com’da kullanılan kodlama şu şekildedir.Örnek:

<head>
<title>
Sitenizin Adı.</title>
<link rel
="shortcut iconhref="/favicon.icotype="image/x-icon" />
</head> 

Sponsorlu Bağlantılar

Favicon Kullanmak Size Ne Sağlar?

  • Favicon kullanırsanız ziyaretçileriniz sitenizi sık kullanılanlara eklediğinde site adınızın hemen önünde favori ikonunuz yer alacaktır. Böylelikle sitenizin kolayca bulunabilmesini sağlayacaktır.
  • Arama motorları sitenizi indekslerken yada web tarayıcıları sitenizi ziyaretçilere gösterken favicon.ico dosyasına erişmeye çalışırlar, bu dosya yoksa sunucu hata dosyasına dosyanın bulunmadığını belirten bir satır ekler. Siteniz çok hit alan bir site ise bu zamanla log dosyalarınızın çok fazla büyümesine ve sunucunuzun yavaşlamasına yol açar.
  • Ziyaretçi sitenizin kısa yolunu masaüstüne oluşturursa, kısa yol simgesi favicon resmi ile siteniz ayıredici bir şekilde masaüstünde yer alacaktır.
  • Genellikle site tasarımı ile aynı stile sahip olan, 16×16 ve 32×32 piksel büyüklüğündeki faviconlar sitenin tasarımının, dolayısıyla renk ve genel stilinin ziyaretçinin zihninde kalmasına yardımcı olmakta, ziyaretçinin beyninde küçük de olsa yer edinmektedirler. Dolayısı ile sitenizi bu küçük favicon ile artık tanıyor olmaktalar.
  • Favicon, sitenizin markalaşmasına katkı sağlar.
  • Favicon, amatör veya profesyonel tüm web sitelerinde kullanılmalıdır.
  • Favicon, küçük bir dosyadır ve genellikle pek önemsenmez fakat katkısı azımsanmayacak kadar büyüktür.

SiteSimgesi.com Site Simgesi Oluşturucu

 ite Simgesi (favicon) oluşturucu ile ücretsiz olarak kolayca kendi özel faviconlarınızı oluşturabilirsiniz.
Bunun için yapmanız gerek tek şey bilgisayarınızdan bir resim (sitenizin site simgesi olarak kullanmak istediğiniz) seçmek ve sitemiz vasıtasıyla basitçe favicon oluşturmak.
Yani kısaca bir resim seçiyorsunuz ve sitemiz vasıtasıyla bu resim favicon.ico dosyası halinde sizin için anında hazırlanıyor.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver