Onikiparmak Bağırsağı Ülseri, Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Belirtileri Nelerdir, Onikiparmak Bağırsağı Ülseri Belirtisi

onikiparmak bağırsağı ülserinin belirtileri, onikiparmak bağırsağı ülserinin belirtileri nelerdir, ,

Onikiparmak bağırsağı ülseri belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

C harfi şeklinde bir görünüme sahip olan onikiparmak bağırsağı, incebağırsağın ilk başladığı bölümdedir ve tıp literatüründe duodenum ismini alır. Onikiparmak bağırsağı ülseri daha önceden var olan birtakım hastalıkların tedavi edilmemesi sonucu çeşitli şikayetlerle meydana gelmektedir.

 

 

Onikiparmak bağırsağı ülserine sebep olan rahatsızlıkları ve etkenleri şöyle sıralayabiliriz; gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz ve gürültülü bir yaşam tarzı, alkol-sigara kullanımı, aşırı çay-kahve tüketimi, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp-damar hastalıkları, hormon dengesizliği, düzensiz beslenme, aşırı sıcak veya soğuk yiyecekler, haddinden fazla et, hamur işleri, baharatlı yiyecekler ve bazı ilaçlardır.

 

Onikiparmak bağırsağı ülseri belirtileri

 

Bu hastalıkların ve faktörlerin sebep olmuş olduğu onikiparmak bağırsağı ülserinin belirtileri arasında en sık ortaya çıkan sorun mide ekşimesi ve ağza acı su gelmesidir. Onikiparmak bağırsağı ülser hastası dilini paslanmış gibi hisseder.

Baş dönmeleri, renk solgunluğu ve aşırı terleme gibi şikayetlerde bu sorunların beraberinde ortaya çıkar. Özellikle yemek ardından göğüs kısmında bir ağrı hissedilir. Genellikle şikayetler ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde daha da artar.

Onikiparmak bağırsağı ülserinin belirtileri hissedilmeye başlandığı an uzman bir hekime başvurulmalı ve ülsere neden olan sebebi ortadan kaldırmaya yönelik tedavi başlatılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver