Omuz Çıkıklığı, Omuz Çıkıklığı Neden Olur, Omuz Çıkıklığı Sebepleri

omuz çıkması nedenleri, omuz neden çıkar, omuzun çıkması,

Omuz çıkması nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Fiziksel rahatsızlıklar arasında sayılan omuz çıkıklığı, kemiklerin mafsal yerlerinden dışarıya fırlaması olarak tabir edilir ve bu sorun günümüzde pek çok kişinin maruz kaldığı bir rahatsızlık olmasa da beklenmeyen bir anda ortaya çıkabilmektedir. Uzman hekimler tarafından tedavi edilmeyen omuz çıkıklığı, daha sonraları kendini defalarca tekrarlar.

 

Mafsallarda görülen çıkıklar en çok omuz bölgesinde meydana gelir. Omuz çıkması genellikle öne doğru olsa da bazen arkaya doğru çıktığı da görülür. Omzun çıkmasında ki en önemli sebep öne doğru düşmelerdir. Düşmenin yanı sıra omuz çıkmasına neden olan başka sorunlarda yok değil.

Öne doğru düşüldüğü zaman omuzda öne doğru kaydığı için genellikle omuz çıkıklığının bu yönde olduğu görülür. Ayrıca düşmenin yanı sıra bilinçsizce yapılan hareketlerde omuz çıkmasına sebep olur. Örneğin kolunuzu aniden ters yöne doğru hareket ettirirseniz omzunuz yuvasında çıkacaktır.

Omuzda uzun süre ağır yük taşımakta kolun zorlanmasından dolayı omuz çıkıklığının nedenleri arasındadır. Omuz çıkıklığında şiddetli ağrılar hissedilir. Omzunuzun çıktığını düşünüyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver