Omurga Sağlığı, Omurga Sağlığı İçin, Omurga Sağlığı Nasıl Korunmalı

omurga sağlığı nasıl korunur, omurga sağlığını koruma yolları, omurga sağlığını korumak için ne yapmalı, omurga sağlığını korumak için yapılması gerekenler

Omurga sağlığını korumak için

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hem sağlıklı hem de estetik bir vücuda sahip olabilmek adına her insanın omurga sağlığına son derece dikkat etmesi gerekirken ne yazık ki bir çoğumuzun omurga sağlığımızı hiçe sayacak bir çok davranışlarda bulunuyoruz. Vücudumuzu ayakta tutmak gibi son derece mühim bir görevi bulunan omurganın daha birçok önemli fonksiyonları bulunmaktadır. Gelin hep birlikte omurga sağlığı hakkında bilgilenelim ve uzman önerileri ile omurga sağlığını nasıl korumamız gerektiğini öğrenelim.

Omurga sağlığını korumak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey kilonuzdur. Hiçbir insanın kilosu idealin üzerine çıkmamalıdır. Aksi durumda omurganız vücudunuzu taşımayacak, çeşitli sıkıntılar yaşamanıza sebep olacaktır. Kilonun yanı sıra günlük hayatta yaptığınız bir takım hareket ve davranışlarda omurga sağlığını tehdit eden unsurlardır. Örneğin başın üstünden çok uzun bir mesafeye uzanmak, ağır olan mobilyaların yerini değiştirirken bedeni zorlamak gibi.

Omurga sağlığını korumak için dikkat etmeniz gerekenler sadece bu kadarla kısıtlı değil. Aşırı yorgunluktan kaçınmak, sert yatakta yatmamak, uzun süre hareketsiz kalmak, yerdeki cisimleri dizleri bükmeden almak omurga sağlığınızı tehdit eden davranışlar olduğu için dikkat edilmesi gerekir.

  • Yerden bir şey alacaksanız eğer önce dizler bükülmeli ardından eğilmelidir. Otururken ve yürürken dik pozisyonda olmaya özen göstermelisiniz.
  • Uyurken mümkünse yan yatmalı, otomobil kullanırken bel çukuruna ince bir yastık koymalı, ayakkabınızın bağcıklarını bağlarken ayağınızı yüksek bir koymalısınız.
  • Bir yerden otururken kalkmak istediğinizde ellerinizle yandan destek almalı ve öne doğru eğilmeden kalkmalısınız.
  • Ayak ayak üzerine atılmamalıdır. Ayakları öne doğru uzatmak en sağlıklı oturuş biçimlerinden biridir.
  • Hafif şeyleri kaldırılmalı.
  • bir şeyler taşımak isterken uzun mesafeye taşınılan olacak şeyleri kucağınızda taşımamalısınız.
  • Sponsorlu Bağlantılar

    Cevap Ver