Ömer Faruk Osmanoğlu Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Ömer Faruk Osmanoğlu Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Ömer Faruk Osmanoğlu Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Son Osmanlı Halifesi II. Abdülecit’in oğlu ve son Osmanlı Padişahı Sultan Vahdettin’in damadı olan, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Klübü’nün 1919-1924 yılları arasında başkanlık koltuğuna oturmuş olan Türk asilzade.

Sponsorlu Bağlantılar

Ömer Faruk Osmanoğlu, 27 Şubat 1898 tarihinde, İstanbul’da dünyaya geldi. Babası son Osmanlı Halifesi II. Abdülmecit, annesi ise saray erkanından Şehsuvar Hanım’dı. Faruk Osmanoğlu’nun ayrıca farklı bir anneden dünyaya gelmiş olan bir kızkardeşi daha bulunmaktaydı.

Galatasaray Lisesi (o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani)’den mezun olmasının ardından Almanya’ya giderek burada bulunan Potsdam Askeri Akademisi’nden eğitim alan Şehzade Ömer Faruk, I. Dünya Savaşı’na katılarak Verdun Cephesi’nde çarpıştı. Savaşın ardından İstanbul’a dönerek Sultan Vahdettin’in kızı olan Sabiha Sultan ile evlenen Ömer Faruk, bu evlilikten üç kız evlat sahibi oldu.

II. Wilhelm’in daveti üzerine Almayan’ya giden Osmanlı heyeti arasında yer alan Ömer Faruk, Kurtuluş Savaşı’nın başlaması sonucuda, 1921 yılında Milli Mücadele’ye katılmak için Anadolu’ya geçti, fakat Ankara Hükümeti yetkilileri Osmanlı Hanedan mensuplarından birisinin Milli Mücadele’de etkili bir pozisyon almasını istemediklerinden kendisini İstanbul’a geri gönderdiler.

4 Mart 1924 tarihinde, Milli Mücadele’nin başarılı olmasını terkiben T.B.M.M. tarafından çıkartılan bir kanunla hilafet sistemi kaldırıldı ve de Osmanlı Hanedanı sınırdışı edildi. Şehzade Ömer Faruk Osmanoğlu’da bu kanun kapsamında Türkiye’den ayrıldı ve bir daha ülkeye dönme şansı elde edemedi. 45 yıllık bir sürgün yaşamının ardından 28 Mart 1969 tarihinde, Kahire’de hayata gözlerini yuman Ömer Faruk Osmanoğlu’nun naaşı, 1974 yılında çıkarılan bir kanuna dayanılarak 10 Mart 1977 tarihinde Türkiye’ye getirildi ve II. Mahmut Türbesi’ne gömüldü.

Başarılı bir asker ve Osmanlı Hanedanı üyelerinden birisi olmasının yanı sıra, döneminin en önemli spor adamlarından birisi olan Ömer Faruk Osmanoğlu, 1919-1924 yılları arasında, toplam 5 yıl kesintisiz Fenerbahçe Spor Klübü’nün başkanlığını yaptı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver