Olay Yazıları – Tiyatro Nedir Ne Demektir Kısaca Özet Bilgi

Hikâye veya romana konu olabilecek olayların seyirciye sahnede temsilî olarak da gösterilebilmesi için sahne tekniğine uygun olarak yazılan edebî yazılara tiyatro denir. Tiyatro terimi; sahne eserinin oynandığı yer ve sahne eserini oynama sanatının adı olarak da kullanılır.

Tiyatronun oluşmasında eser (senaryo) oyuncular sahne ve seyirci unsurları her zaman dikkate alınır. Tiyatro hem göz hem kulağa hitap ettiği için diğer türlere göre daha etkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tiyatro eserleri genellikle sahnede oynanmak üzere yazılırlar ancak oynanmak için değil de okunmak için yazılan tiyatro eserleri de vardır.
Klâsik tiyatroda üç (zamanda mekânda olayda) birlik kuralına uymak esastı. Ancak günümüzün teknik imkânları sayesinde tiyatro sahnesinde canlandırılamayacak bir olay hemen hemen yok gibidir.

Tiyatro (oyun) terimi daha çok genel anlamda kullanılır. Tiyatro için konusuna ve sahnede sunuluş biçimine göre trajedi komedi dram monolog ve müzikli tiyatrolar (opera operet opera komik vodvil bale) gibi özel adlandırmalar da kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver