Okulöncesi Öğretmenliği Meslek Rehberi 2013-2014 Ygs Lys Başarı Sırası, İş Olanakları, Kaç Puan Gerekir, Geleceği Tercih Edilir Mi, İş Bulma Durumu

Okulöncesi Eğitim öğretmen ihtiyacını gidermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü mezunlarına da ücretli öğretmenlik olanağı sunması, bölüme olan ilgiyi arttırdı.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Okulöncesi Eğitim öğretmen ihtiyacının atanan öğretmenler yoluyla giderilememesi nedeniyle ücretli öğretmen görevlendirilmesi uygulaması başlattı. Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı önlisans mezunlarına da iş olanağı sağlayan bu gelişme, bölüme olan ilgiyi arttırdı. İzmir Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı’nda eğitime başlanırken, ek kontenjan döneminde programa YGS-4 puanı ile tüm üniversite adayları tarafından alan dışı da olsa tercih yapılabilecek. Program, erkek öğrenciler için de önemli iş olanakları sunuyor.

Yrd. Doç. Dr. Neslihan Koçer, Öğr. Gör. Dr. Elif Öztürk Yılmaztekin ve Öğr. Gör. Tuba Küçük Doğaroğlu ile eğitimine başlayan Çocuk Gelişimi Programı öğrencileri, ilk dönemlerinde zorunlu ve ortak derslerin yanı sıra Çocuk Gelişimi, Çocukta Sanat ve Yaratıcılık, Çocuk ve Drama gibi meslek derslerini de alacaklar. İngilizce eğitiminin de yoğun olarak verileceği, ikinci sınıfta mesleki İngilizce ile desteklenen program yurtdışında Au-pair olarak çalışmak isteyen öğrenciler için de özel olanaklara sahip. İlk dönemden itibaren eğitimin alan gezileri ve uygulamalar ile destekleneceğini dile getiren Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Koçer, “Derslerimizin daha kalıcı olması amacıyla Çocuk Esirgeme Kurumu, Özel Eğitim Merkezi, Çocuk Müzesi ve Resim Heykel Müzesi ziyaretleri ilk dönemin planlanan programı içinde yer alıyor” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Öğretmen olma şansları da var

Çocuk Gelişimi Programı’nı başarı ile tamamlayan mezunların Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı olmaları halinde “Okul Öncesi Öğretmenliği, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Anaokulu Öğretmenliği” gibi 4 yıllık lisans programlarından birine dikey geçiş yapma hakları da bulunuyor.

Mezunlar, MEB’e bağlı kız teknik ve meslek liseleri, ilköğretim okulları ile resmî ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı gibi Okulöncesi Eğitim Kurumları’nda, Rehabilitasyon Merkezleri, çocuk kulüpleri, özel eğitim kurumları ve kaynaştırma eğitimi yapılan sınıflarda istihdam edilebildikleri gibi, diğer alanlara yönelmek isteyen program mezunları ise ilgili vakıf ve dernekler ile çocuk yayıncılığı alanında çalışabiliyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver