Okullarda Kılık Kiyafet Serbest mi? Türban Takılabilecek mi?

Okullarda Kılık Kiyafet Saç Sakal Bıyık Uzatmak Türban Serbest mi?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 2012 Milli Eğitim Bakanlığı kurulunun aldığı 2012 2013 eğitim dönemi itibarıyla faaliyete geçereceği kılık kıyafette serbestlik ilkesi hakkında beklenen açıklama geldiMilli Eğitim Bakanı, MEB Ömer Dinçer basın mensuplarının kılık kıyafet serbest mi?, Okullarda saç uzatmak serbest mi?, Türban giymek serbest mi? şeklindeki sorularını yanıtladı.

Sponsorlu Bağlantılar

“Eğitim sistemimizde buna paralel olarak esneklik sağlamaya, biraz zenginleştirmeye, çeşitlendirmeye çalışıyorduk hatırlarsanız.” diyen Dinçer, okul kıyafetlerinin serbestleşmesinin bu iki gelişmeyi pekiştiren ve bunlara paralel bir gelişme olduğunu vurguladı.

Dinçer, “Siz temel değerler olarak demokratikleşiyorken otoriter bir anlayışı sembolize eden tek tip elbiseyi uygulamaya devam ettiğinizde, bu birbiriyle çok uyumlu görünmüyordu.” diye konuştu.

Dinçer, “Siz temel değerler olarak demokratikleşiyorken otoriter bir anlayışı sembolize eden tek tip elbiseyi uygulamaya devam ettiğinizde, bu birbiriyle çok uyumlu görünmüyordu.”

Milli Eğitim Bakanı Dinçer Saç, Sakal ve Bıyık bırakma uzatma hakkında da şu açıklamaları yaptı:Uygulama amacının öğrencilerin okula serbest kıyafetle gelmesini sağlamak olduğunu belirten Bakan Dinçer, “Tabi bunun dışında istisnalar var, bunları belirledik. Mesela lise çağındaki çocuklarımız sakal ve bıyık bırakamayacak, kızlarımız makyaj yapamayacak. Zaten bunlar önceki yönetmeliklerde de vardı. Yine kızlarımız diz üstü veya derin yırtmaçlı etek, vücut hatlarını belli eden tayt veya şeffaf elbiseler giyemeyecekler.”

Kılık Kıyafet Yönetmeliği Türbanla ilgili madde:

(6) Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilir.

Bu maddeye göre imam hatipte okuyan öğrenciler tüm derslerde türban takabileceklerr.
Ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde öğrenciler başlarını ortebilecek.

Bakalım yeni kılık kıyafet serbestliği çocuklarda ne gibi etkiler doğuracak.

Zira facebook ve Twitter‘da, dar gelirli aileler bunun evlatları için bir kaus ortamı olacağını, zengin çocuklarının en pahalı markalarda, adidas, nike, lacoste, pierre carden gibi kıyafetlerde okula gelebileceklerini ve bu durumun evlatlarını derslerinde başarısızlığa ve bunalıma bile sürükleyeceğini belirten mesajlar atıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver