Okul Çağı Çocukları Nasıl Beslenmelidir-Okul Çağında Beslenme İpuçları Hakkında Bilgi

Aşağıda Okul Çağı Çocukları Nasıl Beslenmelidir-Okul Çağında Beslenme İpuçları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Okul Çağı Çocukları Nasıl Beslenmelidir-Okul Çağında Beslenme İpuçları
beslenme çocuk

beslenme çocuk

Çocuklarımızın bir ömür boyu sürecek bir sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesini istiyorsak okul çağından itibaren onların beslenme alışkanlıklarını yönlendirmeliyiz. Bebeklik döneminde bebeğin hızlı büyüme trendi okul çağının başlaması ile birlikte hızını azaltmaktadır. Bundan dolayı da 2 yaşından itibaren çocuklarda kilo alma süreci de iyice yavaşlamaktadır. Okul çağına gelen çocuklarda ise özellikle öğün yemeklerine karşı çocuklarda bir ilgisizlik dikkat çekici hale gelmektedir. Bu durumda ise özellikle biz anneler tedirgin oluruz. Yemekleri beğenmeyen, seçen ve abur cubura iyice dadanan çocuklarımızı nasıl yola getireceğiz sorusu akla geliyor.

Aile fertleri Anne ve Baba, bu durumlara hazırlık olmalı ve bunun doğal olduğunu bilmelidir. Çünkü gerçekten yemek yemeyen bu çocuklar, daha ileri yaşlarda şişman çocuk olabilmektedirler. Besinlere ilgisinin azalması, okul öncesi yıllara kadar sürebilir. Alınan besinlerde yeterli besinsel öğeler varsa, gelişim normal düzeyde ise, ilgi azalması önemli değildir.

Okul çocuklarında beslenme 6-11 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağdaki çocuklarımız büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluşturduğu bir dönemdir. En hızlı büyüme kızlarda 10-12 yaşta, erklerde ise yaklaşık olarak 11 ile 15 yaşlar arasında başlamaktadır. Kızlarda vücut ağırlığı ve boy uzunluğunda artış menarştan yani ( ilk adet kanaması ) bir yıl öncedir. Vücut ağırlığındaki artış yaklaşık olarak 20 yaşına kadar devam eder. Boy uzunluğunda artış ise kızlarda 17 yaştan sonra genellikle durur; fakat erkeklerde yavaşta olsa devam eder.

Büyüme süreci önemli miktarda enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla miktarda proteini, mineralleri ve vitaminleri gerektir. Tüm enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli karşılanabilmesi için 6-11 yaş grubu çocukların tüketmeleri gereke besinlerin iyi kaliteli ve yeterli miktarlarda olması önem taşır. Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuk hastalıklara karşı dirençsiz olur, sık hastalanır, hastalığı ağır seyreder ve okula devamsızlık nedeniyle okul başarısıda buna bağlantılı olarak düşer. Bu nedenle okul başarı seviyesini arttırmak, sınıf tekrarlarını azaltarak, eğitim ve öğretimin maliyetini düşürmek gelecek nesillerimizin daha güçlü daha sağlıklı olmasını sağlamak için temel hazırlamak gerekir. Bu bakımdan cocuklarımızın beslenmesine ciddi anlamda özen göstermeliyiz

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver