Öksürük Belirtisi Olan Hastalıklar, Öksürük Hangi Hastalıkların Belirtisi, Öksürük Hangi Hastalıkların Habercisidir

öksürükle kendini belli eden hastalıklar, , ,

Öksürük hangi hastalıkların belirtisidir?

Daha çocuk yaşlarda başlarız öksürük ile tanışmaya. Henüz kim olduğumuzu bilmediğimiz zamanlarda bile öksürürüz. Tüm hayatımız boyunca da zaman zaman bazen nadiren bazen de sıklıkla öksürük sorunları ile karşılaşırız. Peki öksürük masum bir şey midir, yoksa bir takım hastalıkların habercisi midir? Hangi durumlarda öksürüğü dikkate almanız gerektiğini öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okumalısınız. Çünkü öksürük bazen basit bir boğaz gıcıklanmasından husule geldiği gibi bazen de ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabiliyor. İşte öksürük ile kendini gösteren bu hastalıklar:

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğumuz yaşamış olduğumuz öksürük sorunun üzerinde çok fazla durmaz ve neden öksürdüğümüzü, öksürük için hekime gitmeyi hiç ama hiç düşünmeyiz. Ancak buradakileri okuduktan sonra artık her öksürdüğünüzde temkinli davranacaksınız. Öksürük bir hastalık değildir ama gelecek olan bir sağlık sorununun habercisidir. Öksürüğün neden kaynaklandığını, hangi hastalıkları habercisi olduğunu ve ne tür problemlerden dolayı öksürdüğümüzü Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu anlatıyor:

“Aslında öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de sağlıklı kişilerde etkili ve yararlı bir işlevi bulunur. Öksürük, aynı zamanda birçok solunum yolu ve sistemik hastalığının da en sık görülen bulgularından biridir. Sadece akciğer hastalıklarında değil, farklı organların hastalıklarında da öksürükle karşılaşılabilir. Balgamlı öksürük genellikle solunum yollarının iltihaplandığı hastalıklarda görülür. Bazen balgamlı öksürükte kan da görülebilir. Bu durum genellikle akciğer kanseri, bronşektazi veya verem gibi önemli bir hastalığın belirtisidir.”

Öksürük akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayrılır. 6 haftadan uzun süren öksürüklere kronik öksürük denmektedir. Akut öksürük genellikle soğuk algınlığı veya üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklanmaktadır. Sigara içmekte öksürük sebepleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver