Oksijen Nedir Hakkında Bilgi

Oksijen Nedir

Oksijen anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Oksijen Nedir, Oksijen Ne Anlama Gelir, Oksijen Ne Demektir, Oksijen Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Oksijen ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Oksijen Anlamı

Kimyasal simgesi O, atom numarası 8 olan ve periyodik cetvelin VIA grubunda yer alan kimyasal element. Atmosferin hacimce beşte birini oksijen gazı oluşturur. Oksijen, güneşte üçüncü en çok bulunan elementtir. İnsan vücudunun yaklaşık üçte ikisi ve suyun onda dokuzu oksijendir. Renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır.

Suda çok az çözünür. Oksijen, yanma olayında yer alsa da, yanıcı bir gaz değildir. Kaynama noktasının altında bir dereceye soğutulduğunda açık mavi renkli bir sıvı hâlini alır. Soğutulmaya devam edildiğinde katılaşır. Oldukça tepken olan oksijen, soy gazlar dışında hemen her elementle oksitlerini oluşturur. Oksijen, karbon hidratların, yağların, proteinlerin, asitlerin, alkollerin, selülozun ve daha pek çok bileşiğin bir bileşenidir.

Oksijenin bir biçimi olan ozon (O3) elektrik boşalmaları ya da mor ötesi ışınların oksijene (O2) etkimesi sonucu oluşur. Ozon atmosferin önemli bir bileşenidir; Güneş’ten gelen zararlı mor ötesi ışınların yeryüzüne ulaşmasını engeller. Ancak aerosollerin (spreyler) ozon tabakası üzerinde yıpratıcı bir etkisi vardır. Ne yazık ki, ozon tabakasındaki incelmeler her yıl artmaktadır. Bu yararına karşın ozon toksiktir.

Bütün bitki ve hayvanların solunumu ve çoğu yanma olayı için oksijen vazgeçilmezdir. Oksijen azlığı boğulmaya neden olur. Oksijen bakımından zengin hava da yanıcı maddelerin yanma hızlarını artırması nedeniyle tehlikelidir.

Konu ile ilgili aramalar: Oksijen Nedir Oksijen ödev ara Oksijen kelime anlamı Oksijen sözlükte ara Oksijen ansiklopedi bilgi bankası ara Oksijen ne demek Oksijen neye denir

Oksijen ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver