Okalip Tüs Nedemek, Okalip Tüs Nedir, Okaliptüs Ağacı

okaliptüs bitkisi, okaliptüs bitkisinin faydaları, okaliptüs bitkisinin yararları, okaliptüs nasıl kullanılır

Okaliptüs bitkisi nedir? Okaliptüs bitkisinin faydaları ve yararları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Okaliptüs bitkisinin, Anavatanı Avustralyadır, mor renkte çiçekler açan ve  odunu sert, her zaman yeşil kalan ve boyu 80 metreyi geçebilen bir ağaçtır. Sıtma Ağacı olarak da biliniyor. Tanen, acı madde, okaliptüs yağı, flavonlar ve reçine içerir. Okaliptüs bitkisini bir çok insan şifa verdiği için kullanmaktadır. Okaliptüs bitkisinin şifalı faydalarını merak ediyorsanız, buyrun aşağıdaki makalemizi inceleyin…

o

 

Okaliptüs Ağacının Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Vücudu kuvvetlendirir. Özellikle solunum yolu hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Nefes darlığı ve öksürüğe karşı etkilidir. Boğaz ve burun iltihaplarını giderir. Astım, bronşit ve veremde faydalıdır. Nezleyi giderir. Ateşi düşürür. İdrar yollarını temizler. Yaraların mikrobunu öldürür. Basur şikayetlerini azaltır. Romatizma ve şeker hastalığı şikayetleri olanlara iyi gelir. Sıtmada oldukça faydalıdır.

Okaliptüs Yaprağı ve Yağı Nasıl Kullanılır? Okaliptüs yaprağı ve yaprağından elde edilen uçucu bir yağ olan okaliptüs yağı tıbbi amaçlarla kullanılır. Okaliptüs yaprağı kaynatılarak su buharı solunabilir ya da çay olarak içilebilir, okaliptüs yağı ise haricen masaj şeklinde cilde yedirilerek ya da kaynatılarak buharından istifade etmek şeklinde kullanılabilir.

Yapraklarından çay yapılırsa nezle, bronşit, nefes darlığı gibi şikayetlere iyi gelir. Okaliptüs yağı yaralara sürülürse mikrop kapmasını önler. Okaliptüs ağacı yüksek oranda su çeken bir ağaç olduğu için bataklıkların kurutulması amacıyla da kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver