Oidipus Kompleksi Nedir Hakkında Bilgi

Oidipus Kompleksi Nedir

Oidipus Kompleksi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Oidipus Kompleksi Nedir, Oidipus Kompleksi Ne Anlama Gelir, Oidipus Kompleksi Ne Demektir, Oidipus Kompleksi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Oidipus Kompleksi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Oidipus Kompleksi Anlamı

Psikanalist kuramda çocuğun babası ve annesi için ya da onların yerini tutan kişiler için çekici ve itici cinsel eğilimlerin tümü. Bu kompleks, cinsel anlamda önce karşı cinse yönelim olarak, yani kız çocuğun babaya, erkek çocuğun anneye yönelimi olarak belirir. Freud’a göre Oidipus Kompleksi’nin ilk ortaya çıkış dönemi, 3-5 yaşlar arasıdır. Çocuk bu kompleksi eyleme dökemeyince onu içselleştirir. Erkek çocuk, babasına karşı çıkarken aynı zamanda babasının özelliklerini de benimser. Bu durum kız çocuğu için de söz konusudur.

Bu nedenle psikanalizme göre bu dönem, çocuğun ilerdeki kişiliği için çok önemlidir. Oidipus kompleksi, ergenlik döneminde de görülür; ama burada yöneldiği obje, artık anne ya da baba değil, doğrudan doğruya karşı cinse sahip olma, onu başkalarından kıskanmadır.

Konu ile ilgili aramalar: Oidipus Kompleksi Nedir Oidipus Kompleksi ödev ara Oidipus Kompleksi kelime anlamı Oidipus Kompleksi sözlükte ara Oidipus Kompleksi ansiklopedi bilgi bankası ara Oidipus Kompleksi ne demek Oidipus Kompleksi neye denir

Oidipus Kompleksi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver