Oğuz Kağan Destanı Nedir Kimlere Aittir? Hakkında Bilgi

Oğuz Kağan Destanı Nedir Kimlere Aittir?

Oğuz Kağan Destanı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Oğuz Kağan Destanı Nedir, Oğuz Kağan Destanı Ne Anlama Gelir, Oğuz Kağan Destanı Ne Demektir, Oğuz Kağan Destanı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Oğuz Kağan Destanı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Oğuz Kağan Destanı Anlamı

Oğuz Kağan Destanı Nedir Kimlere Aittir
Türklerin en yaygın destanı. Sözlü edebiyatın en eski verilerindendir. Uygur yazısıyla yazılmış bir kopyası Paris Millî Kütüphanesi’ndedir. Yazıya geçirilmeden 1500 yıl önce sözlü olarak anlatıldığı sanılmaktadır. Berlin’de, Profesör Reşit Rahmeti Arat, Fraulain von Gabain ve Bank, ortaklaşa bir çalışma sonunda yazılı metinleri okumuşlardır (1936). Efsaneye göre Mete (Oğuz), Aykağan’ın oğludur. Kırk günde büyümüş, yiğit olmuştur. Halkının yaşadığı yerdeki ormanlara dadanan canavarı öldürür. Bir gün Tanrı’ya yalvarırken, gökten bir mavi ışık düşer, ortasında bir kız vardır. Bununla evlenir, 3 oğlu olur. Adlarını Gün, Ay, Yıldız koyar. Bir gün dolaşırken, ağaç kovuğunda bir kız belirir. Onunla da evlenir. Ondan da üç oğlu olur. Adlarını Gök, Dağ, Deniz koyar. Bir kurt ona yol gösterir ve Urum kağanını yener. Hindistan’dan Mısır’a kadar tüm ülkelere egemen olur. Ölümünden önce ülkesini, oğulları arasında Bozoklar ve Üçoklar diye ikiye ayırır.

Konu ile ilgili aramalar: Oğuz Kağan Destanı Nedir Oğuz Kağan Destanı ödev ara Oğuz Kağan Destanı kelime anlamı Oğuz Kağan Destanı sözlükte ara Oğuz Kağan Destanı ansiklopedi bilgi bankası ara Oğuz Kağan Destanı ne demek Oğuz Kağan Destanı neye denir

Oğuz Kağan Destanı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver