Oğulotu ve Oğul Otunun Faydaları

OĞULOTU
Latince adı, (MELISSA OFFICINALIS L.) dir. Ülkemizde melisa otu adıyla da bilinir. Avrupa’da maalesef açık arazide artık görülmüyor. Beyaz çiçekleri olan, ince yapraklı, yumuşak tüylü, limonsu aromatik kokuya sahip adından da anlaşılacağı üzere otsu bir bitkidir. Doğu Akdeniz ve Türkiye’de bol miktarda bulmak mümkündür. Bahçede çok rahat bir şekilde oğul otu yetiştirilebilir. Fide usulü ile dikilebilir. İlkbahar başlangıcında fideler 40 cm. mesafelerle dikilir. Toprağının muhakkak funda toprağı olması gerekir. Gübre olarak bol mineral ihtiva eden gübreler kullanılır.

Oğulotunun genç yaprakları ve sürgünleri toplanır. Fakat bu toplama işi muhakkak çiçek açmadan evvel yapılmalıdır. Aksi halde bitki çiçek açtıktan sonra çok kötü bir koku saçar. Tadı da çok acıdır.

Bitkinin kurutulması 40 derecenin altında bir sıcaklıkta yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

OĞUL OTUNUN FAYDALARI
Oğulotu, sinirleri yatıştırıcı, vücudu dinlendirici aktif maddeler ihtiva eder. Sinir rahatsızlıkları, asabiyet, uykusuzluk gibi sorunlara karşı başarılı bir şekilde tatbik edilebilir.

Oğulotu çayı hazırlamak için; 2 tatlı kaşığı oğulotu yaprağı, 1/4 litre kaynar su içine bırakılır, (veya kaynar su bitkinin üzerine dökülür.) 10 dakika bekletilerek demlenip dinlendirildikten sonra bu çaydan günde 3 su bardağı içilir.

Oğulotu çayı sadece sakinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda mide ve bağırsak rahatsızlıklarının sebebiyet verdiği krampları da ortadan kaldırır. Bunlara ilaveten oğulotunun diğer faydaları; baş ağrısına, migrene, baş dönmesine iyi gelir. Tansiyonu ve kan şekerini düşürür. Nefes darlığına, soğuk algınlığına ve boğaz ağrısına karşı faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını gidermeye yardımcı olur. Kulak çınlamasını keser. Kan dolaşımını rahatlatır. Kalp sağlığına faydalıdır. Beyine üzerinde hafızayı güçlendirici etki yapar. Hazmı kolaylaştırır.

Oğulotu mutfakta baharat olarak da kullanılabilir. Baharat olarak taze oğulotu yapraklarını salata ve sebze yemeklerine ilave ediniz. Beyaz peynire de ilave edilebilir.
YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:

Banyo suyuna oğulotu ilave edilerek bu su ile banyo yapmanın faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Yukarıda saydığımız neticeler elde edilebilir. 1 Dakikalık banyo için 50 gram oğulotu yaprağı kullanılır. Bu miktar oğulotu üzerine 1 litre kaynar su dökülür. 10 Dakika dinlendirilir. Ağzı kapalı tutulmalıdır. Sonra banyo suyuna karıştırılır.
İlgili aramalar: oğul otu bitkisi nedir? melisa otu nasıl olur? oğul otunun faydaları nelerdir? melisa otunun faydaları nelerdir? oğulotu nelere iyi gelir? melisa otu resmi

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver