Oğulcuk Nedir Hakkında Bilgi

Oğulcuk Nedir

Oğulcuk anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Oğulcuk Nedir, Oğulcuk Ne Anlama Gelir, Oğulcuk Ne Demektir, Oğulcuk Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Oğulcuk ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Oğulcuk Anlamı

Döllenmiş yumurtacığın gelişmeye yüz tuttuğu zamandan etene yoluyla kan dolaşımı başlayıncaya değin, yani “dölüt” durumuna gelinceye dek aldığı ad. Embriyon ya da rüşeym de denir. İnsanlarda oğulcuk, üçüncü ayın başlangıcına kadar sürer. Yumurtanın gelişmesi “karyokinez çoğalma” ile olur. Hücreler ortadan ikiye katlanarak, iki hücre durumuna gelirler. Her defasında bu sayının katları olarak çoğalırlar. Sonunda birbirine yapışmış, küçük, yuvarlak hücreler bir küme hâline gelir. Bu küme “dut” görünümünde olduğu için “morula” (dut) adını alır. Morula hücreleri de çoğalmayı sürdürürler. Bunların ortası boş kalır ve buraya sıvı dolar. Bir balonu andıran bu yeni yapıya “blastula” denir. Blastulanın çeperinden boşluğa doğru bir kısım içeri gömülür ve oğulcuk iki sıra hücreden yapılmış, bir yanı açık, içi boş bir görünüm alır. Bitkilerin tohumlarındaki bir kökçük ve bir filizcikten oluşan asal kısma da oğulcuk denir.

Konu ile ilgili aramalar: Oğulcuk Nedir Oğulcuk ödev ara Oğulcuk kelime anlamı Oğulcuk sözlükte ara Oğulcuk ansiklopedi bilgi bankası ara Oğulcuk ne demek Oğulcuk neye denir

Oğulcuk ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver