Öğrenciler Sınav Döneminde Nasıl Beslenmeli, Sınav Dönemi Beslenme, Sınav Dönemi Beslenme Önerileri

sınav dönemi sağlıklı beslenme önerileri, sınav döneminde beslenme nasıl olmalı, sınav döneminde öğrenciler nasıl beslenmeli, sınav döneminde sağlıklı beslenme

Sınav döneminde beslenme

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sınav dönemi yaklaşmakta ve özellikle aileler çocuklarının uzun süreli ders çalışmasından beslenmeye doğru düzgün vakit ayıramamalarından yakınırlar. Beslenme uzmanları sınav günü, hem zihnen hem de bedenen dinç ve sağlıklı olmanın doğru besinleri tüketmekten geçtiğini söylemekteler. Sınav öncesi stres de doğru besinleri tüketerek yok edilebilir.

Üniversite sınavına sayılı günler kalmış iken, sınav dönemi içerisinde nasıl beslenilmesi gerektiğini açıklayan beslenme uzmanlarının, önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Bilhassa yoğun stres, mide bulantısı, baş dönmesi, kilo alma yada verme gibi sağlık sorunlarının önüne geçmek için doğru beslenmek şart.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan’ın, sınav döneminde beslenme önerilerini muhakkak dikkate almalısınız. Yeterli ve dengeli beslenme ile olumsuzluklar yakanızı bırakmış olacak.

Sınav dönemi beslenme önerileri

Sınav öncesi, sabahı ve sırasında ne tür besinler tüketilmelidir?

Kahvaltı yapmak güne sağlıklı başlamanın ilk kuralıdır. Her zaman kahvaltıyı asla ihmal etmememiz gerektiğini söyleyen Yüceacan, bilhassa sınav sabahı daha çok önem verilmesi gerektiğini söylüyor.

Yeterli düzeyde ve doğru besinler yapılan kahvaltı, özellikle aritmetik işlemlerde beyninizin daha iyi çalışmasını sağlar. Dikkat gereken test sorularında başarı sağlamak için muhakkak kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yapılmadan girilen sınavda, baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve şekerin düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Sınav öncesinde ders çalışırken motivasyonu arttırmak, performansı yükseltmek ve zihninizi daha çok bilgi ile doldurmak için; süt ve türevleri, et, yumurta, kurubaklagiller, sebze ve meyveler ve tahıllar tüketmeye önem verin.

Kahvaltı sırasında bol çeşitli besinler tüketilmelidir. Tek tip beslenmeden kaçınmalı, kahvaltıda olabildiğince zihin açıcı besinler olmalıdır. Süt, yumurta, peynir, tam tahıl ürünü ekmek, sebze-meyve ve sebze-meyve suları gibi dengeli bir sabah kahvaltısı yapın.

Sınav esnasında huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi problemlerle karşılaşmamak için ise; çay, kahve ve kola yerine %100 meyve sularını ve suyu tercih edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver