Obua Nedir Hakkında Bilgi

Obua Nedir

Obua anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Obua Nedir, Obua Ne Anlama Gelir, Obua Ne Demektir, Obua Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Obua ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Obua Anlamı

Konik borulu ve çift kamışlı bir tür tahta nefesli çalgı. Obua, en küçük ve en geniş oktavlı çalgılardan biridir. Silindirik ahşap bir gövdesi ve gövdesi boyunca yerleştirilmiş tuşları vardır. Çalgının sesi kamışın oluşturduğu titreşimin bir hava sütunundan geçerek biçimlenmesiyle oluşur. Abanoz ya da gül ağacından yapılır. Yaklaşık 60 cm boyundadır. Çalması çok zor bir çalgıdır. Obua, 17. yüzyılda iki Fransız müzisyeni, Jean Hotteterre ve Michel Philidor tarafından icat edilmişti. 18. yüzyılda çoğu orkestra bu çalgıyı bünyesine katmaya başladı. Klâsik senfoni orkestralarında düzenli olarak yer alan ilk nefesli çalgılardan biridir. Tarih boyunca bazı besteciler, obua için solo eserler bestelediler. Bunların arasında, George Frideric Handel, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ve Ludwig Van Beethoven gelir.

Konu ile ilgili aramalar: Obua Nedir Obua ödev ara Obua kelime anlamı Obua sözlükte ara Obua ansiklopedi bilgi bankası ara Obua ne demek Obua neye denir

Obua ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver