Nöron Nedir Hakkında Bilgi

Nöron Nedir

Nöron anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nöron Nedir, Nöron Ne Anlama Gelir, Nöron Ne Demektir, Nöron Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nöron ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nöron Anlamı

Sinir sisteminin hücreleri. Sinir uyarısı dediğimiz impulsu üretir ve iletirler. Üç ana gruba ayrılırlar. Duyu nöronları, getirici sinirlerdir. Bilgileri almaçlardan merkezlere taşırlar. Motor nöronlar, götürücü sinirlerdir. İmpulsları merkezlerden kas ya da tepki organlarına taşırlar. Ara nöronlar, bağlantı kurucu sinirlerdir. Yalnızca merkezî sinir sisteminin içinde bulunurlar ve nöronları birbirlerine bağlarlar. Nöron, hücre gövdesi ve bunun uzantılarından kurulmuştur.

Kısa olan koluna “dendrit” denir ve nörona gelen bilgi buradan kabul edilir. Uzun olan koluna “akson” denir ve impulsu uzağa iletir. Sinir hücreleri yalnızca embriyonik dönemde bölünerek çoğalırlar. Daha sonra bu mümkün değildir. Uzunlukları birkaç mikrometre olduğu gibi metrelerce de olabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Nöron Nedir Nöron ödev ara Nöron kelime anlamı Nöron sözlükte ara Nöron ansiklopedi bilgi bankası ara Nöron ne demek Nöron neye denir

Nöron ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver