Nohut Nedir Nerede Yetişir Nasıl Yetiştirilir Hakkında Bilgi

Nohut Nedir Nerede Yetişir Nasıl Yetiştirilir

Nohut anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nohut Nedir, Nohut Ne Anlama Gelir, Nohut Ne Demektir, Nohut Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nohut ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nohut Anlamı

Nohut Nedir Nerede Yetişir Nasıl Yetiştirilir
Baklagiller (Fabaceae) familyasından tek yıllık bir tarım bitkisine ve bunun yenilebilen tohumlarına verilen ad. Fasulye ve bezelye gibi baklagillerden olan nohut da, kurutulmuş tohumları yenen yararlı bir bitkidir. Asya kökenli olan bu bitki, başta Hindistan, Akdeniz ülkeleri, Afrika, Orta ve Güney Amerika olmak üzere dünyanın birçok yerinde ve Türkiye’de çok eskiden beri yetiştirilir.

Nohut, 60 santimetreye kadar boylanabilen bir yıllık çalımsı bir bitkidir. Sık dallı gövdesinde bir sapın iki yanına karşılıklı olarak dizilmiş yaprakçıklardan oluşan tüysü yapraklar bulunur. Yaprakların koltuğundan çıkan beyaz ya da kırmızımsı, kelebek biçimli çiçekleri, tek tek ya da ikisi üçü bir arada açar. Protein ve nişasta deposu olan nohut tanelerinin besin değeri yüksektir. En çok yemek yapılarak ya da kavrularak ve özellikle çocukların çok sevdiği leblebi denen kuru yemiş olarak tüketilir. Taneleri toplandıktan sonra geriye kalan kuru kısımları da hayvanlara yem olarak verilir.

Konu ile ilgili aramalar: Nohut Nedir Nohut ödev ara Nohut kelime anlamı Nohut sözlükte ara Nohut ansiklopedi bilgi bankası ara Nohut ne demek Nohut neye denir

Nohut ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver