Nogaylar Nedir Kimlerdir Hakkında Bilgi

Nogaylar Nedir Kimlerdir

Nogaylar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nogaylar Nedir, Nogaylar Ne Anlama Gelir, Nogaylar Ne Demektir, Nogaylar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nogaylar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nogaylar Anlamı

Asya’da yaşayan bir Türk topluluğu; bugün Kuzey Kafkasya’da yaşayan bir Türk boyunun adı. Nogaylar, 13. yüzyılın ortalarında Altınordu Devleti başkomutanlarından Nogay yönetiminde Türk ve Moğol kabilelerinden kurulmuş bir siyasî birlikti. Bu birlik, etnik bir topluluk olarak günümüze kadar süregelmiştir. 15. yüzyıl sonlarında ikiye ayrılan Nogaylar, Ruslarla sürekli çatışmışlar, fakat 1557-1558 yıllarında meydana gelen kıtlıkta büyük ölçüde güç yitirmişlerdir. Bu kıtlıktan sonra bir kısım Nogay, Kırım hanlarına ve Osmanlı padişahına bağlandılar. Nogayların yaşadığı olayları anlatan Er Targın, Edige, Koblandı gibi destanlar bugüne kadar gelmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Nogaylar Nedir Nogaylar ödev ara Nogaylar kelime anlamı Nogaylar sözlükte ara Nogaylar ansiklopedi bilgi bankası ara Nogaylar ne demek Nogaylar neye denir

Nogaylar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver