Nodüler Tiroid Hastalığı İçin Subtotal veya Total Triodektomi Onam Formu

  >>> Nodüler Tiroid Hastalığı İçin Subtotal veya Total Triodektomi Onam Formu <<<

Sayın Hasta, Sayın Veli/VasiLütfen formu dikkatlice okuyun ve soruları cevaplayın!Bildiğiniz gibi guatr da denilen tiroid bezinizdeki şişlikler (nodul yada nodüller) nedeni ile yakında tiroidektomi adı verilen bir operasyon geçireceksiniz. Hekiminiz bu girişimden önce sizinle görüşerek, girişimin seyri ve değişik şekilleri, riskleri ile ilgili bilgi verecektir ve bunun sonunda serbest iradeniz ile tedaviniz hakkında karar vermeniz uygun olacaktır. Bu form sizi hekim ile yapacağınız görüşmeye hazırlanmanızda yardımcı olması için hazırlanmıştır. Lütfen hastalığınız ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi hekiminiz ile konuşunuz.
Hastalığınız hakkında bilmeniz gerekenler:Tiroid bezi boynunuzun ön, alt tarafında yer alan ve tiroksin adı verilen tiroid hormonlarını üreten bir salgı bezidir. Bu hormon kan yolu ile tüm dokulara ulaşır ve vücutta metabolizmada denilen birçok kimyasal olayın hızını belirler. Bazen tiroid bezinde genellikle iyi huylu yada daha nadir olarak kötü huylu nodul adı verilen şişlikler gelişir. Bu durumdan tiroid bezinizin bir kısmı yada tamamı etkilenebilir. Boynun iki tarafında da simetrik olarak bulunan bu organın yarısının çıkarılması dahi çoğu hastada belirgin bir şekilde hormon eksikliğine yol açmaz ve çoğu hasta dışarıdan hormon almadan yaşantısını sürdürebilir. Ancak çoğu zaman bezin tama yakını hastalıktan etkilendiği için tamamını yada tama yakınını çıkartmak gerekmektedir. Bu durumda ise hastalar yaşamlarının geri kalan kısmında dışarıdan hormon tabletleri almak zorundadırlar. Ancak hormon tabletlerinin günde sadece bir defa içilerek kullanılma avantajı hastalara bu konuda kolaylık sağlamaktadır.
Girişimin yapılmaması durumunda neler olabilir?:Guatr adı da verilen tiroid bezinizdeki şişliklerin (nodul yada nodüller) ameliyat edilmesindeki en önemli neden kanser şüphesi olmasıdır. Bu şüphe çoğu zaman iğne biopsileri ile giderilmeye çalışılır. Ancak şüphe devam ediyorsa o zaman operasyon kararı verilerek bu durumun teşhis ve tedavisi gerçekleştirilir. Ayrıca kanser olmadığı halde tiroiddeki bazı nodüller hızla büyümeye devam ederek kitle etkisi ile birtakım şikayetler oluşturabilirler. Bu durumda da doktorunuz ile görülerek operasyon kararı verilmesi sık uygulanan bir durumdur.
Nasıl bir tedavi/girişim uygulanacak:Operasyon kararı verilen hastalar genellikle ameliyatsız tedavi yöntemlerini denemiş olurlar. Operasyon kararı verilmiş hastalarda cerrahi müdahalenin alternatifi ameliyat olmamalarıdır. Operasyonunuz deneyimli bir cerrah tarafından yapılacaktır. Operasyon sırasında boynunuzun ön kesiminde, göğüs kemiğine yakın bir yerden cilt kesisi yapılacaktır. Kanser şüphesi olan hastalarda operasyon sırasında genellikle tiroid bezinin tamamı çıkarılır. Ancak bazı nadir durumlarda şüpheli kısmının çıkarılarak, patolojik incelemenin ardından eğer gerekiyorsa geri kalan kısmada tekrar müdahale edilebilir. Buna ameliyat öncesi cerrahınızla görüşerek karar verilmelidir. Diğer yandan kanser varlısında boyundaki lenf damarlarınıza da müdahale edilerek bunların çıkarılması gerekebilir. Bu durum mevcut operasyon risklerini arttırabilmektedir. Ancak bazı hastalarda tam tedavi için şart olduğundan yapılması gerekmektedir. Yine göğüs kemiğinin arkasına doğru büyüyen guatrlar genellikle boyundan çıkarılabilse de bunun başarılamadığı çok nadir durumlarda göğüs kemiğinizin ortadan açılması gerekebilir. Bu durumun gerekip gerekmeyeceğini önceden cerrahınızla konuşmalısınız. Operasyon öncesi, sırasında veya sonrasında çok nadiren kan veya kan ürünleri verilmesi gerekebileceğinden bu konu hakkında önceden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca tedaviniz ve operasyon sırasında gerekli durumlarda tanı ve tedavi amacı ile kan yada doku örnekleri alınacak, tetkik edilecek ve gerekli olanlar muhafaza edilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

>>>Devamı için lütfen sayfadaki indirme adreslerinden herhangi birini kullanarak onam formunu bilgisayarınıza indiriniz.

–> ONAM FORMLARI ANA SAYFASINA DÖN <–

Nodüler Tiroid Hastalığı İçin Subtotal – Total Triodektomi Onam Formunu İndir  –  Alternatif İndirme

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver