Nizamiye Medreseleri Nedir Nerededir Kim Tarafından Yapılmıştır Hakkında Bilgi

Nizamiye Medreseleri Nedir Nerededir Kim Tarafından Yapılmıştır

Nizamiye Medreseleri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nizamiye Medreseleri Nedir, Nizamiye Medreseleri Ne Anlama Gelir, Nizamiye Medreseleri Ne Demektir, Nizamiye Medreseleri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nizamiye Medreseleri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nizamiye Medreseleri Anlamı

Nizamiye Medreseleri Nedir Nerededir Kim Tarafından Yapılmıştır
Bağdat ve Nişapur’da Selçuklu İmparatorluğu’nun ünlü veziri Nizamülmülk tarafından yaptırılan öğretim kurumları. Bunların ilki, 1067′de Bağdat’ta açıldı. Medresenin ön yüzüne Nizamülmülk’ün adı yazıldığından, İslâm dünyasında “Nizamiye” diye ün kazandı. Bu medreselerin kuruluş amacı, o güne dek gelişigüzel çaba ve masraflarla yapılan eğitim ve öğretimi devlet denetimi altına almak ve böylece Selçuklu İmparatorluğu topraklarında çok gelişen Şiî-Batınî mezheplere karşı Sünnîliği, özellikle de Şafiîliği yaymak, korumak ve öğretmekti. Bu medreselerde öğrenciler için kütüphane, hamam, yemekhane ve hastane ile öğrencilerin harcamalarını karşılayacak vakıflar kuruldu. Nizamiye medreseleri 15. yüzyılın ortalarına kadar ayakta kaldılar.

Konu ile ilgili aramalar: Nizamiye Medreseleri Nedir Nizamiye Medreseleri ödev ara Nizamiye Medreseleri kelime anlamı Nizamiye Medreseleri sözlükte ara Nizamiye Medreseleri ansiklopedi bilgi bankası ara Nizamiye Medreseleri ne demek Nizamiye Medreseleri neye denir

Nizamiye Medreseleri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver