Nizam-ı Cedit Nedir Kim Kurmuştur Hakkında Bilgi

Nizam-ı Cedit Nedir Kim Kurmuştur

Nizam-ı Cedit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nizam-ı Cedit Nedir, Nizam-ı Cedit Ne Anlama Gelir, Nizam-ı Cedit Ne Demektir, Nizam-ı Cedit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nizam-ı Cedit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nizam-ı Cedit Anlamı

Nizam-ı Cedit Nedir Kim Kurmuştur
III. Selim zamanında kurulan talimli asker ocağına verilen ad. 18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nda yapılmak istenen tüm yeniliklere de bu ad verilir. Osmanlı İmparatorluğu’nu, içinde bulunduğu kötü ekonomik-politik koşullardan kurtarmak ve imparatorluğun bölünmesini engellemek amacıyla III. Selim birtakım yenilikler yapma girişiminde bulundu. İlk önce asker ocaklarından işe başladı. Çeşitli asker ocaklarında düzenlemeler yaptı. Yeniçeri Ocağı’na karşılık Bostancı Ocağı’na bağlı olarak Bostancı Tüfekçisi Ocağı olarak Nizamıcedit Ocağı’nı kurdu (24 Şubat 1793). Bu ocak için yeni tüzük yapıldı. Nizamıcedit Ocağı, 12.000 kişiden oluşacak ve bunun 1.600′ü İstanbul’da, diğerleri de başka bölgelerde yerleşeceklerdi. Askerlerin eğitimi için Avrupa’dan uzman subaylar getirildi; yeni kışlalar yapıldı; yeni giysiler hazırlandı. Ocağın giderlerini karşılamak ve subayların maaşlarını ödemek için iradıcedit adlı yeni bir hazine kuruldu. Nizamıcedit’in çok kısa zamanda gelişip güçlenmesi, yeniçerileri ve onlarla işbirliği yapan Şehzade Mustafa, Şeyhülislâm Ataullah Efendi ve İstanbul kaymakamı gibi ileri gelenleri tedirgin etti. Bunların kışkırtmalarıyla kale yamakları, Kabakçı Mustafa’nın yönetiminde ayaklandılar; ayaklanmayı bastırmak için hiçbir girişimde bulunmayan III. Selim, Nizamıcedit’i kaldırdığını bildirdi; buna rağmen şeyhülislâmın fetvasıyla tahttan indirildi (1807).

Konu ile ilgili aramalar: Nizam-ı Cedit Nedir Nizam-ı Cedit ödev ara Nizam-ı Cedit kelime anlamı Nizam-ı Cedit sözlükte ara Nizam-ı Cedit ansiklopedi bilgi bankası ara Nizam-ı Cedit ne demek Nizam-ı Cedit neye denir

Nizam-ı Cedit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver