Nitrik Asit Nedir Formülü Hakkında Bilgi

Nitrik Asit Nedir Formülü

Nitrik Asit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nitrik Asit Nedir, Nitrik Asit Ne Anlama Gelir, Nitrik Asit Ne Demektir, Nitrik Asit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nitrik Asit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nitrik Asit Anlamı

Renksiz, saf haldeyken duman çıkaran, kuvvetli inorganik bir asit (HNO3). Sanayide Ostwald yöntemi, elektrik arkı yöntemi (Norveç yöntemi) ya da sülfürik asitin sodyum nitrat üzerine etkisiyle üretilir. Norveç yönteminde hava, elektrik akımından geçirilir. Bu sırada havanın bir kısmı azot monoksite dönüşür. Sonra birdenbire soğutulan hava, suyla karıştırılarak nitrik asit elde edilir. Ancak seyreltik olduğundan, sönmemiş kireçle karıştırılıp kalsiyum nitrata dönüştürülür. Bu da sülfürik asitle damıtılarak derişik nitrik asit elde edilir. Saf nitrik asit 86°C’ta kaynar. Ergime noktası -42°C’tır. Buharı havanın nemiyle sis yapar, buna dumanlı nitrik asit denir. Nitrik asit piyasada kezzap adıyla da bilinir. Kuvvetli bir yükseltgendir. Çeşitli nitratlar, plastikler, patlayıcı madde ve boya üretiminde, ayrıca roket yakıtı olarak kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Nitrik Asit Nedir Nitrik Asit ödev ara Nitrik Asit kelime anlamı Nitrik Asit sözlükte ara Nitrik Asit ansiklopedi bilgi bankası ara Nitrik Asit ne demek Nitrik Asit neye denir

Nitrik Asit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver