Nişancı Nedir Nişancının Görevi Hakkında Bilgi

Nişancı Nedir Nişancının Görevi

Nişancı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nişancı Nedir, Nişancı Ne Anlama Gelir, Nişancı Ne Demektir, Nişancı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nişancı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nişancı Anlamı

Nişancı Nedir Nişancının Görevi
Osmanlı İmparatorluğu’nda Divanıhümayun görevlilerinden biri. Önemli resmî belgeleri yazar ve bunların üst taraflarına padişahın tuğrasını çekerdi. Nişancılar kanunları iyi bilen, yeni kanunlarla eski kanunlar arasında paralellik kurma gücünde olan kimseler arasından tayin edilirlerdi. Devlet memurlarına, timar, zeamet ve has verilmesi de onun sorumluluğuna girerdi. Yeni fethedilen ülkelerin tahriri, deftere işlenmesi de nişancının göreviydi. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk zamanlarında Divanıhümayun’un önemli memurlarından olan defteremini ile reisülküttap da onun emri altında bulunurdu. Osmanlı mirî toprak düzeninin bozulmasıyla nişancının önemi azalmaya başladı. Tanzimat’ta klasik Osmanlı kanunları terk edilip onların yerlerine Avrupa usulleri kabul edilmeye başlanınca nişancının önemi büsbütün ortadan kalktı.

Konu ile ilgili aramalar: Nişancı Nedir Nişancı ödev ara Nişancı kelime anlamı Nişancı sözlükte ara Nişancı ansiklopedi bilgi bankası ara Nişancı ne demek Nişancı neye denir

Nişancı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver