NFC açılımı nedir NFC analamı NFC kullanım alanları NFC nedir

Etiketler: NFC, yakın iletişim alanı

NFC Nedir Nerelerde Kullanılır Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

NFC Nedir Nerelerde Kullanılır

NFC İngilizce Near Field Communication kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilerek oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçe anlamı ise Yakın Alan İletişimidir. NFC 10 cm mesafe üzerinden cihazlar arasında veri alışverişini sağlayan bir kısa menzilli yüksek frekansta kablosuz iletişim teknolojisidir. NFC tek bir cihaz içinde, bir akıllı kart ve okuyucu arayüzü birleştirir .

NFC terimini son zamanlarda sık duymaya başladık ve gelecekte çok daha fazla yaygınlaşacağa benziyor. NFC teknolojisi sayesinde cep telefonları, alışverişlerde cüzdanların yerini alacağa benziyor. Otobüs, tren ve metro gibi turnike geçişlerinde, tiyatro, sinema ve konser biletlerini cep telefonu ile alıp ödeme yapılabilecek. Barkod okuma sayesinde ürün özellikleri ve diğer aynı sınıftaki ürünlerle kıyaslama yapılabilecek. Ayrıca afişlere yerleştirilecek NFC modülü sayesinde afişteki film, oyun ya da konser hakkında istediğini bilgilere telefonunuza gelecek, otobüs durağındaki otobüs kalkış saatlerini NFC özellikli cihazınıza kaydedebileceksiniz. Bu teknolojiyi kullanarak otomobil, kasa gibi çeşitli kilitlerin açılmasını sağlayabilirsiniz. Şu an ülkemizde bu teknolojiyi kullanabileceğiniz seçenekler arasında ilk olarak Visa kartlar geliyor. Firmanın “göster ve geç” olarak tanımladığı bu teknolojide birde ücret için sınırlama getirilmiş durumda.

NFC teknolojisi günümüzde küçük bir kullanım alanına sahip olsa da kuyllanım alanları ve sağladığı avantajlar nedeni ile gelecekte çok daha fazla yaygınlaşması bekleniyor. Piyasada bulunan akıllı telefonların küçük bir kısmı NFC çipi ile geliyor fakat henüz bluetooth kadar yaygın bir teknoloji değil önümüzdeki zamanlarda kullanım alanları yaygınlaşması ve bankaların bu teknolojiye tam anlamı ile entegre olması ile insanlar bir çok işlemi yalnızca cep telefonlarını kullanarak yapabilecek.

Son Aramalar: NFC, NFC açılımı nedir, NFC analamı, NFC kullanım alanları, NFC nedir, yakın iletişim alanı

samsunn nfc teknoljii nasıl kullanırlı, lumia 610 bluetooth aradan kaldirmak, nokianın hangi modelleine nfc sim takılır, nokia lumia 610 bluetooth nasıl çalışır, nokia lumia 610 bluetooth nasıl bağlanır, nfc olan nerede kullanılır, nfc nerelerd, nfc barkot okutma, nfc arayüz ne demek, nfc açılımı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver