Nezle Belirtileri-Nezlenin Belirtileri Hakkında Bilgi

Aşağıda Nezle Belirtileri-Nezlenin Belirtileri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Nezle Belirtileri-Nezlenin Belirtileri
nezle belirtileri

nezle belirtileri

Nezle veya diğer yaygın bilinen ismiyle Soğuk algınlığı (nazofarenjit, rhinopharyngitis, akut nezle olarak da bilinir), özellikle burun ve boğaz bölgesini etkileyen viral nedenli üst solunum sistemi hastalığıdır. Nezle bulaşıcı bir hastalıktır ve belirtileri ile en çok griple karıştırılmaktadır. Nezlenin başlıca belirtileri öksürük , boğaz ağrısı , burun akıntısı ve yüksek ateştir. Nezlede belirtiler genellikle birkaç günden üç hafta kadar uzayabilen bir süreçte ortaya çıkmaktadır. Ancak çoğunlukla nezle 7-10 gün sürer. Bu sürenin 3*4 günde belirtiler yoğunlaşır ve hastalığı geçirenlerde kırgınlık ve ateş, öksüsük, burun akıntısı belirgin hale gelir. Nezlenin nedenlerinin virüsler olduğunu yukarıda belirtmiştik. Nezleye neden olan 200 kadar virus türü keşfedilmiştir. Bu virüsler arasında rinovirüsler en yaygın olanlarıdır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının en yaygın görüleni olan nezle yani soğuk algınlığı,öncelikle burun bölgesini etkiler. Bu nedenle ilk belirtiler genelde burun akıntısı veya tıkanıklığı biçiminde görülebilmektedir. Sinüslerin dolması ve iltihaplanması ile birlikte baş ağrısı gelişmekte ve bu baş ağrısı kırgınlık ve bitkinlik oluşturabilmektedir.

Soğuk tipik belirtileri arasında öksürük , burun akıntısı , burun tıkanıklığı ve boğaz ağrısı , kas ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, ve iştah kaybı sayılabilir. Boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık % 40′ı ve öksürük vakalarının yaklaşık % 50′si nezleden kaynaklanmaktadır. Kırgınlık, halsizlik bitkinlik olarak geçirdiğiniz hafif rahatsızlıkların da yaklaşık yarısının nezleden kaynaklandığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Yetişkinlerde nezlenin belirtileri arasında yüksek ateş genellikle görülmez. Bunun nedeni yetişkinlerin bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır.

Bebeklerde nezle belirtileri ise öksürük ve hafif ateş eşliğinde burun akıntısı olarak görülür. Öksürük ve ateş, grip belirtileri arasında da yaygın görülen belirtiler olduğu için bebeklerde grip ve nezle çoğunlukla birbirine karıştırılır. Bu iki hastalığın ayırt edilmesi oldukça zordur. Ancak grip daha ağır geçmekte ve gripte öksürük daha az olmaktadır.

Nezlenin bir diğer tipik belirtisi ise geniz akıntısı ve burundan genize akan sarı balgamdır.

Nezle Belirtileri Nasıl Tedavi Edilir?

Nezlenin belirtileri arasında burun akıntısı, baş ağrısı ve öksürük genellikle birkaç gün içinde geçer. Diğer yandan yorgunluk, soğuk algınlığı, hapşırma gibi belirtiler ise daha uzun sürebilmektedir. Nezlenin ilk belirtileri enfeksiyon başlangıcından 2-3 gün sonra başlar ve genellikle yedi ile on gün içinde geçer. Ancak bazı durumlarda nezlenin belirtisi olarak sayılabilen semptomlar üç hafta kadar sürebilir.Çocuklarda nezlede öksürük şikayetlerinin % 35-40′ı en fazla on gün sürer. 3 haftadan fazla süren nezle belirtileri ise çocuklarda % 10 u geçmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver