Nesir Nedir Hakkında Bilgi

Nesir Nedir

Nesir anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nesir Nedir, Nesir Ne Anlama Gelir, Nesir Ne Demektir, Nesir Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nesir ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nesir Anlamı

Vezin, kafiye gibi koşullara bağlı kalınmadan salt dil kurallarının gözetildiği anlatım yolu; düzyazı. Arapça olan “nesr” sözcüğü “yayma, saçma, dağıtma” anlamındadır. Eskiden nesir yazarlarına nâsir; nesir biçimindeki yazılara mensur, küçük nesir parçalarına da mensûre denilmiştir. Divan edebiyatında nesir yerine inşa terimi yeğlenmiştir. Nesirde amaç, düşünceleri ya da duyguları açık, doğru bir biçimde anlatmaktır. Edebi nesirde ise anlatımı etkili kılmak için çeşitli anlatım biçimleri geliştirilmiştir.

Nesirde en küçük anlatım birimi cümledir. Bir yargı, bir eylem bildiren cümleler belli bir plâna göre sıralanarak paragrafları oluştururlar. Yazı öncesi sayılmadığı, edebiyatta anlatım biçimi olarak nazmın kullanıldığı bilinmektedir. Ölçü, uyak, nazım biçimi gibi belli kurallara uyularak oluşturulan şiir akılda tutulma, ezberleme kolaylığı taşıdığı için, yazı öncesi edebiyat türlerinin temel anlatım yolu olmuştur. Bu nedenle nesrin gelişimini yazının bulunmasına, kısacası yazı dilinin gelişimine bağlayabiliriz. Nitekim Türk edebiyatında da ilk nesir örneklerine yazı sonrası dönemlerde rastlanmaktadır. Nesir biçiminde yazılan edebiyat türlerinin başlıcaları şunlardır: Öykü, roman, tiyatro, gezi, mektup, biyografi, deneme, eleştiri, anı, günlük, söylev.

Konu ile ilgili aramalar: Nesir Nedir Nesir ödev ara Nesir kelime anlamı Nesir sözlükte ara Nesir ansiklopedi bilgi bankası ara Nesir ne demek Nesir neye denir

Nesir ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver