Neptün Nedir Hakkında Bilgi

Neptün Nedir

Neptün anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Neptün Nedir, Neptün Ne Anlama Gelir, Neptün Ne Demektir, Neptün Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Neptün ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Neptün Anlamı

Güneş sistemi içinde yer alan sekizinci gezegen. Güneş’e olan uzaklığı 4.490.000.000 km., çapı 52.299 kmdir. Kütlesi Dünya’nınkinin 17,45 katıdır. Hidrojen, helyum ve metandan oluşan bir atmosferi vardır. Kendi ekseni çevresindeki dönüşünü 15 saat 48 dakikada, Güneş çevresindeki dönüşünü de 164.788 yılda tamamlar. Neptün’ün görünür yüzünün sıcaklığının -205°C dolayında olduğu hesaplanmaktadır. Neptün’ün 1846 ve 1949 yıllarında keşfedilen iki uydusu vardır. Bunlardan “Triton”un Neptün’e uzaklığı 355.000 km., çapı 6.000 km dir ve gezegen çevresindeki dönüşünü 5,88 günde tamamlar. İkinci uydu “Nereid”in çapı oldukça küçüktür (300 km. kadar) ve çok basık bir yörünge üzerinde döndüğünden Neptün’e olan uzaklığı 1,3 milyon km. ile 10 milyon km. arasında değişir. Gezegen çevresindeki dönüşünü ise 359,9 günde tamamlar.

Neptün gezegeninin varlığının bulunması astronomi matematiğinin parlak başarılarından biridir. Uranus gezegeninin hareketlerinde belirli bir aksama olduğunu, bunun başka bir gezegenin varlığından ileri geldiğini anlayan gökbilimcilerden Leverrier, masa başında yaptığı hesaplarla Neptün’ün yerini, çapını, dönüş hızını saptadı (1845). Aynı yıllarda ingiliz J.C. Adams da benzer düşünceden hareketle ve yine hesapla Neptün’ü kâğıt üzerinde bulmuştu. Bu gezegeni teleskopla ilk gören gökbilimci, gözlemlerini Leverrier’nin hesaplarına dayandıran Alman J. G. Galle’dir (1946).

Konu ile ilgili aramalar: Neptün Nedir Neptün ödev ara Neptün kelime anlamı Neptün sözlükte ara Neptün ansiklopedi bilgi bankası ara Neptün ne demek Neptün neye denir

Neptün ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver