Nemrut Dağı Nedir Nerededir Yüksekliği Kaç Metredir Hakkında Bilgi

Nemrut Dağı Nedir Nerededir Yüksekliği Kaç Metredir

Nemrut Dağı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nemrut Dağı Nedir, Nemrut Dağı Ne Anlama Gelir, Nemrut Dağı Ne Demektir, Nemrut Dağı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nemrut Dağı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nemrut Dağı Anlamı

Adıyaman’a bağlı Kâhta ilçesinin kuzeydoğu kesiminde bulunan dağ. Yüksekliği 2206 m’dir. Çok yüksek olmayan bu dağın önemi, doruk kesimindeki tarihsel klardan kaynaklanmaktadır. Dorukta Helenistik Dönem devletlerinden Kommagene (Komajen)’in kralı I. Antiokhos Epiphanes’in mezarı ve mezarın çevresinde dinsel anıtlar ve tanrı heykelleri bulunmaktadır. Bu heykellerin beşi günümüze kadar sağlam kalabilmiştir. Bunlar oturur durumda olan tanrı heykelleridir. Bu heykellerin her biri birkaç tanrıyı birden ifade eder. Tanrı heykellerinin başlarında, Perslere özgü bir başlık bulunmaktadır. Nemrut Dağı’ndaki bu beş heykelden birincisi Apollon, Mithra, Helios, Hermes tanrılarını; ikincisi Fortuna ya da Kommagene (Komajen) bereket tanrıçasını; üçüncüsü Zeus, Oramasdes ve Ahuramazda tanrılarını; dördüncüsü Antiokhos, sonuncusu da Herakles, Ares ve Artagnes’i ifade eder.

Konu ile ilgili aramalar: Nemrut Dağı Nedir Nemrut Dağı ödev ara Nemrut Dağı kelime anlamı Nemrut Dağı sözlükte ara Nemrut Dağı ansiklopedi bilgi bankası ara Nemrut Dağı ne demek Nemrut Dağı neye denir

Nemrut Dağı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver