Nejat Uygur Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Nejat Uygur Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Nejat Uygur Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu

Sponsorlu Bağlantılar

Nejat Uygur; 10 Ağustos 1927 de Kilis’te subay bir baba ve öğretmen bir annenin üç çocuğından ortancası olarak doğdu. 1938 yılında daha ilkokul öğrencisiyken tiyatroya başladı. Kilis’li olan sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir.Babasının mesleği yüzünden tayinler sebebiyle, eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır.

1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir.

1949 yılında Nejat Uygur tiyatrosunu kurdu. Amatör ve profesyonel olarak 60 yıldan uzun süredir tiyatro yapan Nejat Uygur’un 50’den fazla ödülü var. 2 kez ABD, 4 kez Avrupa ve 35 yıla yakın da Anadolu turnesi yaptı.

1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Nejat Uygur ; 1950 yılından beri Necla Uygur ile evlidir ve Ahmet, Süheyl Uygur, Süha, Kemal ve Behzat Uygur adlarında 5 oğlu vardır. Süheyl ile Süha, ikizdirler.

Abisi Zeki Ayhan Uygur, Türkiye’de iken Dz. Kuvvetlerinde deniz Tabip albayıydı, emekli olduktan sonra Amerika’ya gitti o şimdi Amerika’da ünlü bir beyin cerrahı.

Nejat Uygur, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını belirterek , “Benim düşündüğüm ilk meslek pilotluktu. Çocukluğumda pilot olacağımı düşünürdüm”demiş.

Gençlik yıllarında Amerika’ya ulaşmak isteğiyle gemici oldu. Bu günlerini şöyle dile getiriyor. “Benim gençliğimde herkeste Amerika’ya gitmek gibi çok yoğun bir istek vardı. Bu yüzden liman cüzdanı çıkarttım ve gemici oldum. Hiç unutmam, bir Panama şilebinde çalıştım. Gemide kimsenin canı sıkılmazdı. Onlara fıkralar anlatır, taklitler yapardım. Herkes çok gülerdi. Sonra askere gittim, orada da arkadaşlarımı çok güldürürdüm. Giderek insanların yüzünü güldürmek bende tutku oldu. Sonra da tiyatro başladı zaten.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver