Nefis Nedir Hakkında Bilgi

Nefis Nedir

Nefis anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nefis Nedir, Nefis Ne Anlama Gelir, Nefis Ne Demektir, Nefis Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nefis ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nefis Anlamı

Kendi, benlik, öz varlık vb. anlamlara gelen ve Kuran’da ruh anlamında da kullanılan Arapça sözcük. Bu nedenle, İslâm düşünürleri bu sözcüğe ruh anlamı da verirler. İslâm inanışına göre üç türlü nefis vardır:

1) Nefsi emmare (buyrukçu, zorlayıcı benlik), insanı Tanrı yolundan ayırıp dünya beğenilerine sürükleyen tutkulardır.
2) Nefsi levvame (kınayıcı benlik), insanın kötü davranışlarını eleştirip doğru yola gitmesini öğütleyen sağduyu.
3) Nefsi mutmainne (erince kavuşmuş benlik), kuşkulardan, ikircimlerden arınmış gönül.

İslâm düşünürleri, bedensel isteklerin, açgözlülüğün kaynağı olan nefsi emmareyi bütün kötülüklerin kaynağı sayarlar. Tasavvufçular, nefis üzerine çok ayrıntılı yorumlar yaparlar ve nefis eğitimine, Tanrı’ya ulaşmanın biricik yolu gözüyle bakarlar. Tasavvuf inancına göre de, insanı Tanrı’dan uzaklaştıran yaşam ilişkileri, beden istekleri, tutkulardır. Tanrısal evrene ulaşmak, Tanrı varlığı ile birleşmek için, bunlarla savaşmak gerekir. Müslümanlıkta din yolunda savaşmak (cihat) farzdır. Tasavvufçular bu savaşa cihadı asgar (küçük savaş), nefisle savaşmaya ise cihadı ekber (en büyük savaş) derler. Bu savaş çetindir ve ancak büyük çabalarla yedi aşamada kazanılabilir.

Konu ile ilgili aramalar: Nefis Nedir Nefis ödev ara Nefis kelime anlamı Nefis sözlükte ara Nefis ansiklopedi bilgi bankası ara Nefis ne demek Nefis neye denir

Nefis ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver