Nefes Darlığı, Nefes Darlığı Nasıl Geçer, Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir

nefes darlığı ve tedavisi, nefes darlığının tedavi yöntemleri, nefes darlığının tedavisi,

Nefes darlığı tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Müteaddit sorunun sebep olduğu nefes darlığı, tıp dalında dispne adını almakta ve hastalık nefes alıp vermede zorlanma olarak tanımlanmaktadır. Nefes darlığ aslında bir hastalık değil, hastalıkların ulağıdır. Ayrıca nefes darlığı bir hastalığın habercisi olabildiği gibi, uzun ve yorucu fiziksel aktiviteler sonrasında da ortaya çıkabilir. Ancak bu sorunun görülmesindeki en önemli problem, solunum veya dolaşım sistemindeki bozukluktur.

 

Astım, bronşit, zatürre, kansızlık gibi problemlerin yanı sıra kalp yetersizliği, akciğer kanseri ve şişmanlık gibi hastalıklarda nefes darlığı yaşanmasına sebep olurlar.

 

Nefes darlığının tedavisi

 

Nefes darlığı tedavisi için öncelikle soruna sebep olan faktörler belirlenmeli ve tedavide ona göre şekillendirilmelidir. Nefes darlığı sebepleri muayene, EKG ve çeşitli testler sonucunda anlaşılmaktadır.

Nefes darlığı astım, bronşit ve zatürre gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa bronş gevşetici ilaçlarla tedavi uygulanır. Eğer ki kansızlık problemine bağlı nefes darlığı ise de kansızlık sorununu ortadan kaldıracak tedavilere yönelinir. Bunlar gibi diğer hastalıklarında ortadan kaldırılmasına yönelik tedavilerle nefes darlığı giderilmiş olur.

Nefes darlığı yaşıyorsanız sigaradan uzak durmanızda fayda var. Ayrıca ağır ve yağlı yemekler yerine daha hafif ve sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver