Nefes Borusu Nedir Görevi Hakkında Bilgi

Nefes Borusu Nedir Görevi

Nefes Borusu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nefes Borusu Nedir, Nefes Borusu Ne Anlama Gelir, Nefes Borusu Ne Demektir, Nefes Borusu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nefes Borusu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nefes Borusu Anlamı

Havanın akciğerlere girip çıktığı ana kanaldır. Akciğerlere girişinde bronşlara ayrılır. “C” şeklinde kıkırdak bileziklerle çevrelenmiştir. Trake de denir. Duvarında düz kaslar ve kirpikler bulunur. Bir besin taneciği içine yanlışlıkla kaçmadığı sürece etrafını çevreleyen kıkırdak bileziklerle sabit tutulur ve hava, içerisinde ileri-geri serbestçe hareket eder. Soluk alma sırasında trake içerisindeki hava basıncı atmosfer basıncına göre düşük olacaktır. Bunun sonucunda oluşabilecek büzülme ve kapanma, kıkırdak bileziklerle önlenir. Burundan gelen yabancı maddeler, kirpiklerin yutağa doğru hareket etmesiyle birlikte, mukusla karışıp balgam şeklinde dışarı atılır. Böceklerde ve diğer eklem bacaklılarda dışarı açılan tüpçükler şeklindedir.

Konu ile ilgili aramalar: Nefes Borusu Nedir Nefes Borusu ödev ara Nefes Borusu kelime anlamı Nefes Borusu sözlükte ara Nefes Borusu ansiklopedi bilgi bankası ara Nefes Borusu ne demek Nefes Borusu neye denir

Nefes Borusu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver