Neden Uyumakta Zorlanıyorum, Neden Uyuyamıyorum, Niçin Uyuyamıyorum

uykusuzluk neden olur, uykusuzluk nedenleri, uykusuzluk sebepleri, Uyuyamam nedenleri nelerdir

Uyuyamama nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bazılarımız yatağında gönül rahatlığı ile uykuya dalıp, sabah uyandığında da dinamik bir şekilde güne başlarken, uyku problemi olan ve geceleri uyumakta zorluk çekenler ise bitkin ve bir hayli yorgun olarak güne merhaba demek zorundadır. Hele ki yoğun bir iş gününün ardından bu durumun pek mutluluk verdiği söylenemez. Uyuyamama gerçekten ciddi ve sinir bozucu bir hastalıktır. Peki ama neden uyumakta zorluk çekeriz?

Uyuyamama sorunu yaşayanlar rahat ve deliksiz bir uyku çekmek için nelerini vermezler ki… Tüm gece boyunca bir sağa bir sola dönmek, uyumak için çeşitli yöntemler denemek ya da kalkıp ev içinde defalarca gezinmek inanın ki hiç hoş bir durum değildir. Hatta uyuyamamak sinir ve agresifliğinde başlangıcı olur. En sonunda kişi uykusuzluktan bitkin düştüğü için uyur ama sabah uyandığında türlü türlü şikayetleri olur.

Uyuyamama sebepleri arasında birçok faktör bulunur. Bazen aynı odayı paylaştığınız birinin verdiği rahatsızlık (horlama gibi), bazen bulunduğunuz ortamın yeteri kadar sessiz olmaması bazen de gün içerisinde canınızı sıkan bir durumun kafaya katılması uyuyamama nedenidir.

Ayrıca alışık olmadığınız bir ortamda uyumaya çalışmanızda uyku sorunu yaşamanıza neden olur. Sabah katılacağınız bir iş toplantısı, okulda gireceğiniz bir sınav, kullandığınız ilaçlar, alerjik hastalıklar (kaşıntıdan dolayı), depresyon veya bir yerin ağrıması gibi sorunlar uykunuzun kaçmasına yol açacak sebeplerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver