Neden insanları tanıyamıyoruz? İnsanların gerçek yüzlerini görmek

Farklı insanlara farklı yüzlerimizi gösterdiğimiz gerçeği bir sır değil. Fakat aynı zamanda diğer insanların gerçek yüzlerini yani doğru versiyonlarını görebildiğimizi de zannederiz. Bazı zamanlar kendi gerçeğimizin anlaşılamaz bir kapalı kutu olduğuna , fakat dünyanın geri kalanını bir kitap gibi okuyabileceğimize inanınırız. Hepimizin düştüğü bu hatayla ilgili olarak, David McRaney sitesinde aslında o kadar da akıllı olmadığımızın altını çiziyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Kendi versiyonlarınız ve diğerlerinin sizlere sunduğu yüzleri anlamak aslında oldukça kolay ve basit. Bazı basit özellikleri sergileyerek bir insanı sizi gerçekten tanıdığına inandırabilirsiniz. Bu da insanların niçin kolay okunabildiğini gösteriyor. Gerçekte olduğunuza inandığınız kişilik ve diğerlerinin olduklarına inandıkları kişilikler tamamen içseldir ve başkaları tarafından algılanamaz.

 Araştırmacılar insanlardan en çok kendileri gibi olduklarını hissettikleri zamanı tarif etmelerini istediler. Yüzde 78 i bunun içsel olduğunu ve anlaşılamaz olduğunu açıkladı. Yani sanki çocuğunuzun başarılı olduğunu görmek ya da binlerce seyircinin onu alkışlaması sırasında hissettikleriniz gibi birşey. Fakat bu insanlara arkadaşlarının veya akrabalarının en çok ne zaman gerçek kişiliklerini gösterdiği sorulduğunda, bu kez sadece yüzde 28 i bunun içsel ve anlaşılamaz olduğunu söyledi. Diğerleri ise arkadaşlarının hareketlerini anlatmaya başladı. Mesela “Tom en çok eşşek şakası yaptığı zamanlarda kendi gibi oluyor”  veya “Jill en çok dağa tırmandığı zaman kendisi gibi oluyor” dediler. Başkalarının ruh durumunu ve içsel halini bilemezsiniz. Bu yüzden onların kişiliklerini tanımlamak için bu tip durumları kullanamazsınız.

Bu fenomen yani psikologların deyimiyle asimetrik sezgi (başkalarının içini görme) illüzyonu bir çok probleme neden olur. Mesela, arkadaşlarınızın inandığı şeyleri reddedebilirsiniz çünkü gerçekten onu anladığınızı düşünebilirsiniz. Ya da  sadece sizinle aynı fikirde olduğu zaman insanlarla anlaşabilirsiniz. Kısacası siz herkezi anlayabileceğinizi fakat kimsenin sizi anlayamayacağını düşünürsünüz. Bu durum gruplaşma halinde yaşanırsa çok daha kötü olur. Örnek istiyorsanız, politikacılara bakın.

Aslında kimse gerçekten haklı veya haksız değil. En dürüst olduğumuz anlarda bile kendimizi tam olarak tanıyamayız ve insanlara da anlatamayız. Çünkü bizi biz yapan şeyin çoğu içseldir. Biz  hiçbir zaman gerçekte kim olduğumuzu tam anlamıyla yani eksiksiz olarak yansıtamayız. Bu yüzden diğer insanlara baktığımızda, onların da aynı şeyi yapıyor olduğunu bilmemiz gerekir. Gördüğümüz, işittiğimiz ve algıladığımız şeyler üzerinde tartışmak veya anlaşmak kolaydır. Fakat mutlak gerçek çok büyük olasılıkla bizim erişebileceğimizin ötesindedir. Bir dahaki sefere bir insan yada insan grubuyla anlaşamadığınızda, büyük ihtimalle onların söylediğini tam olarak anlayamamış olabileceğinizi unutmayın. Yani sözün özü: algılayabildiklerinizden daha fazla oranda anlaşabilirsiniz.

Yazan: Serdar Aktaş

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver