Nazire Nedir Hakkında Bilgi

Nazire Nedir

Nazire anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Nazire Nedir, Nazire Ne Anlama Gelir, Nazire Ne Demektir, Nazire Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Nazire ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Nazire Anlamı

Bir şairin, bir başka şairin şiirine aynı nazım biçimi, aynı ölçü ve aynı uyakla yazdığı benzer şiir. Arapça “benzer, eş” anlamındaki nazr sözcüğünden türetilmiştir. Nazire yazma işine de tanzir denir. Böylesi şiirlerde aynı konuyu almak da kuraldır. Ustalık ise konunun işlenişindeki başarıyla ölçülür. Divan edebiyatında nazireye çok önem verilmiştir. Hemen her şair, kendinden önceki ya da çağdaşı bir şaire nazire yazmış, bu yolla kendi değerini kanıtlamayı amaçlamıştır. Beğenilen, izinde gidilen bir ustanın şiirine nazire yazılması geleneğin sürmesine de yol açmıştır. Nazirelerin derlendiği mecmualar bu açıdan edebiyat tarihinin başlıca kaynakları arasındadır. Ayrıca nazireler sıradan birer taklit değildir. Örnek alınan şiirlerden daha değerli nazirelerin sayısı oldukça çoktur.

Konu ile ilgili aramalar: Nazire Nedir Nazire ödev ara Nazire kelime anlamı Nazire sözlükte ara Nazire ansiklopedi bilgi bankası ara Nazire ne demek Nazire neye denir

Nazire ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver