Navarin Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Navarin Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Navarin Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Navarin Savaşı Nedir, Navarin Savaşı Ne Anlama Gelir, Navarin Savaşı Ne Demektir, Navarin Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Navarin Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Navarin Savaşı Anlamı

Navarin Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır
Osmanlı-Mısır donanmaları ile İngiliz-Fransız-Rus donanmaları arasında yapılan deniz savaşı (20 Ekim 1827). 1821′de başlayan Mora Ayaklanması, Mısır Valisi Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından 1825-1826 yıllarında bastırılmıştı. İkisi de kendi çıkarları açısından Yunanistan’ın bağımsızlığıyla ilgilenen İngiltere ve Rusya, Fransa’yı da aralarına alarak 6 Temmuz 1827′de Londra Antlaşması’nı imzaladılar. Yunanistan’ın bağımsızlığı ilkesini kabul eden antlaşmaya göre, Osmanlı Devleti bu bağımsızlığı onaylamazsa ona karşı baskı uygulayabileceklerdi. Osmanlı Devleti, bu antlaşmayı ve önerileri iç işlerine karışma olarak değerlendirdi ve kabul etmedi. Bunun üzerine İngiltere, Fransa ve Rusya; Osmanlıları, önerilerini kabule zorlamak amacıyla Amiral Edward Codrington komutasındaki donanmalarını Doğu Akdeniz’e yolladılar. Aslında bir gövde gösterisi amacını taşıyan hareket, Navarin Limanı’nda demirli bulunan, Tahir Paşa komutasındaki Osmanlı-Mısır donanmasının topa tutulmasıyla sonuçlandı. Osmanlı-Mısır donanmasında 57 gemi yandı ve battı, 6.000 denizci de öldü. Düşman donanmasıysa tek bir kayıp vermedi. Osmanlı İmparatorluğu’nu zor durumda bırakan bu olay, İngiltere’de kaygıyla karşılandı. İngiltere, çıkacak bir savaş sonunda Osmanlı İmparatorluğu’nun büsbütün yıkılacağından ve Rusların bölgedeki etkinliklerinin ve topraklarının büyüyeceğinden çekindiği için olayın sorumlusu İngiliz amiralini görevinden aldı; İngiliz Parlamentosu’nda olay kınandı. Osmanlı Devleti bu olaydan on ay sonra Yunanistan’ı boşaltmaya başladı.

Konu ile ilgili aramalar: Navarin Savaşı Nedir Navarin Savaşı ödev ara Navarin Savaşı kelime anlamı Navarin Savaşı sözlükte ara Navarin Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Navarin Savaşı ne demek Navarin Savaşı neye denir

Navarin Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver