Nasıl Daha Sabırlı Olunur, Nasıl Sabırlı Olabilirim, Nasıl Sabırlı Olurum

nasıl sabredilir, sabırlı olabilme önerileri, sabırlı olabilmek için yapılması gerekenler, sabırlı olmak için

Nasıl sabırlı olunur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sabretmek birçoğumuz için o kadar zor birşey ki, bu zaman dilimi içinde öfkemizi kontrol edemeyebilir hem kendimize hem de sevdiklerimize veya çevremizdekilere zararlar verebiliriz. Her daim ayaklarımızın yere sağlam basması ve hiçbir sorun karşısında yılmadan durabilmek için bazen sabretmeyi öğrenmek ve bunu becerebilmek gerekir. Gündelik hayatımızda sabrımızı taşıran kişilere ya da olaylara karşı nasıl sabırlı olmalıyız diyorsanız makalemizi sonuna kadar okumalısınız.

 

Sabır, umut edebilme yeteneği olup, çevremizde olup biten her türlü durumlara karşı anlayış gösterebilme davranışıdır. İnsanlar en çok trafikte iken sabırsız davranıyor ve öfke nöbetleri geçiriyorlar. Öfkenin bizi kontrol altına almaması için sabretme tekniklerini öğrenmek ve uygulamak gerekir. Ancak böyle huzur bulabiliriz.

Öfkenizi yenmeye karar verdiyseniz, sabretmek için yapılması gerekenlerden ilk adımı atmalısınız. Sabır taşı… Cebinizde muhakkak sabır taşı bulundurun. Öfkelenmeye başladığınız an ya da sabretmeniz gereken bir durum karşısında hemen cebinizden sabır taşını çıkartıp, ona dokunarak rahatlayın.

Diyelim birisine kızdığınız ve sabrınızı yeteri kadar taşırdı. Böyle bir durumda insan çoğu zaman ne söylediğinin farkında değildir. Ağzınızdan çıkan cümlelerin daha sonra canınızı acıtmasını istemiyorsanız, konuşmadan önce derin derin nefes alıp içinizden beşe kadar saymalısınız.

Bir şeylere öfke duyduğunuz zaman olaylara objektif bakmayı deneyin. Ayrıca sakinleşmek için olayların komik ve saçma taraflarını aklınıza getirerek biraz gülümseyin.

Sabretmenin bir yolu da meditasyon yapmaktır. Günlük hayatımızda bazen bir şeyleri beklemek zorunda kalırız. Hele ki acelemiz varsa bu bekleme işi bizi bir hayli strese sokar. Bu gibi durumlarda sabırlı olmak için ayağa kalkın, bacaklarınızı omuz genişliğinde açın,vücut ağırlığınızı bir sağ ayağınıza birde sol ayağınıza vererek meditasyon yapın. Emin olun ki bu davranış size sabır kazandıracaktır.

Ev işlerinize biraz daha fazla vakit ayırın, kahveden uzak durun, kullandığınız ilaçların prospektüsünü okuyun ki asabiyete yol açabileceği yazıyorsa içmeyin ve gerektiğinde insanlara hayır demeyi bilin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver