Nane ve Nanenin Faydaları

NANE
Latince adı, (MENTHA PIPERITA L.) olan, maydonozgillerden, hepimizin bildiği bu güzel kokulu bitkinin maalesef bugün yabanisi, yani kendi kendine yetişeni bulunmamaktadır. Tüm dünyada 30 kadar nane türü bulunmaktadır. Avrupa’da 1696’dan beri tarımı yapılmaktadır. Nemli toprakta çok iyi ürün alınabilir. Ülkemizde de nane bol miktarda üretilir. Hemen her pazar alanının olmazsa olmazlarındandır. Gerek taze olarak yemeklerin yanında ve salataya konularak yenir gerekse de kurutularak baharat halinde tüketilir. Kurutulmuş nane yemeklere, çorbalara lezzet verir.

Nane yaprakları çiçeğin hemen altından kesilir.
YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar:

NANENİN FAYDALARI
Nane sahip olduğumuz şifalı bitkilerin en önemlilerindendir. Lezzet verdiği gibi iştah da açar. Mideyi düzenler, mide yanmasını, mide bulantısını ve kusmayı önler. Bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Sinirleri yatıştırarak insana rahatlık ve ferahlık verir. Baş ağrısına iyi gelir. Migrene ve uykusuzluğa karşı kullanılabilir. Diş ağrısına iyi gelir. Ağız kokusunu alır. Ağrı ve sızıları giderir. Krampları giderir. Karaciğer yetersizliğine ve kalp sağlığına iyi gelir. Ellerde ve ayaklarda görülen titremeleri geçirir. Mide ve bağırsak gazlarını alır, ishali önler. Soğuk algınlığı ve soğuğa bağlı diğer hastalıklara karşı da son derece iyi gelir. Üşütüp hasta olduğumuzda nane-limon kaynatıp içmeyenimiz yoktur herhalde. Boğazdaki ve solunum yolundaki enfeksiyonlara karşı etkilidir. Kaynatılarak buharı koklanırsa solunum yollarını açarak rahat nefes almamızı sağlar. Bu özelliği ile astım, bronşit ve grip hastalıklarında sıklıkla kullanılır. Korkuyu ve heyecanı yatıştırır. Bağırsak solucanlarına karşı etkili bir silahtır, bağırsak solucanlarını düşürür. İdrar söktürür. Annenin süt üretimini arttır. Cildi canlandırır. Cilt sağlığına olan bu olumlu etkisinden dolayı bir çok makyaj malzemesinin ve kozmetik ürünün içerisinde nane bulunur. Nane esanslı yüz temizleyici losyonlar ile yüzü temizlemek yüze canlılık verir, tazelik verir ve yüzdeki mikropları öldürür.

nane, nanenin faydaları, nanenin zararları, nane resmi, nane fotoğrafı

Nane yağı, boğaz ağrıları, kuru öksürük ve baş ağrısına karşı başarılı bir şekilde uygulanabilir.
NANENİN ZARARLARI
Mide ülseri, gastrit ve diğer mide ve sindirim sistemi hastalıkları olanların yanısıra karaciğer yetmezliği, siroz gibi hastalıkları olan kişiler de nane tüketimine dikkat etmeli ve az miktarlarda tüketmelidir. Daha çok meme kanseri için östrojen hormonunu baskılayan ilaç tedavisi gören kadınların nane tüketmemesi gerekir. Nane bu ilacın etkisini nötralize edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver