Nail Abbas Sayar kimdir Nail Abbas Sayar biyografisi Nail Abbas Sayar hayatı

Nail Abbas Sayar hayatı,

Şair, Yazar

Sponsorlu Bağlantılar

Abbas Sayar 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat‘ta doğdu. Liseyi, 1941 yılında Yozgat’ta bitirdi. Kısa süreli memurluktan sonra yedeksubay oldu. 1945′te İstanbul’da evlendi. Dört sömestr, Türkoloji öğrenimi yaptı.

Abbas Sayar 1947′de İstanbul‘da, onbeş günde bir çıkardığı gazeteyi, matbaa kurarak Yozgat’ta yayınlamaya devam etti.

Yozgat’ta bir dönem de çiftçilik yaptı. Politikaya girdi, 1957′de politikadan uzaklaştı. Şiir yazmayı sürdürürken, roman yazmaya başladı. 1970 yılında Yılkı Atı romanıyla, ismini edebiyat dünyasına duyurdu. Yılkı Atı, TRT Roman Başarı Ödülünü (1971) kazandı. Bu romanın ardından gelen Çelo (1972) romanı, 1973 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü, Can Şenliği (1974) romanı ise 1975 Madaralı Roman Ödülü’nü getirdi Sayar’a. Can Şenliği, TRT tarafından filme çekilmiştir.

Abbas Sayar’ın romanları ve hikayeleri, Orta Anadolu insanının hayatını anlatır. Abbas Sayar’ın hayatı, romanlarındaki hayatlara benzer, ya da o, romanlarını kendi hayatından aldığı ilhamla yazmıştır.

Abbas Sayar, 1989′da ikinci kez evlendi, Ayvalık’a yerleşti. Resim, şiir ve roman çalışmalarını, Ayvalık’ta sürdürdü. Ankara, Antalya, İzmir ve Ayvalık’a resim sergileri açtı. Ömrünün son yıllarını, Ayvalık’ta resim yaparak, roman ve şiir yazarak geçirdi. Ötüken Neşriyat’ın yeniden yayınladığı romanlar Yılkı Atı, Çelo, Can Şenliği, Yorganımı Sıkı Sar (öykü), Anılarda Yumak Yumak ve son kitaplarından biri olan Noktalar’ın kapağında yazarın kendi yaptığı resimler kullanılmıştır.

Abbas Sayar 12 Ağustos 1999 tarihinde öldü. Mezarı Yozgat’tadır.

Eserleri:

Yılkı Atı, Çelo, Can Şenliği, Dik Bayır, Yorganımı Sıkı Sar (hikaye), Tarlabaşı Salkım Saçak, Anılarda Yumak Yumak, El eli yur, el de yüzü, Boşluğa Takılan Ses (şiir), Noktalar (aforizmalar)

Nail Abbas Sayar özgeçmişi, Nail Abbas Sayar hakkında bilgi, Nail Abbas Sayar resimleri

Etiketler: :
abbas sayar biyografisi, abbas sayar vikipedi, abbas sayarın hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver