Mütercim ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Mütercim, Mütercim hakkında, Mütercim ile ilgili bilgi, Mütercim mesleği, Mütercim nasıl olunur, Mütercim olmak için, Mütercim olmak için hangi okulu okunmalı, Mütercimin özellikleri , Mütercim ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Mütercim Görevleri
Mütercim bir dilden, bir başka dile veya dillere çeviri yaparken; Çeviri yapacağı dilde yazılı edebi eserleri, metinleri, bilimsel makaleleri, gazete ve dergileri, siyasi, hukuki, ekonomik, teknik ve diğer türdeki eserleri önce dikkatle okur, anlam bütünlüğünü ve ifade doğruluğunu bozmadan diğer bir dile cümle cümle çevirir, yapılan çevirilerin doğruluğunu kontrol eder, kendi öz dili ve bildiği yabancı dile ait gelişmeleri yakından izler.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Mütercim Kullanılan Malzemeler
Büro makineleri (daktilo, bilgisayar, faks), her çeşit kırtasiye malzemesi, Sözlük, her türlü yerli ve yabancı yayın.

 

Mütercim Özellikleri
Mütercim olmak isteyenlerin; Normalin üstünde sözel yeteneğe, Üst düzeyde okuduğunu anlama gücüne ve belleğe sahip, Yabancı dillere ve kültürlere ilgili, uzun süre yazılı metinler üzerinde çalışma yapmaya istekli kimseler olmaları gerekir.

 

Mütercim Okulu
Üniversitelerin, Uygulamalı Yabancı Diller Yüksek Okulu ile Fen–Edebiyat Fakültelerinin Mütercimlik-Tercümanlık bölümlerinde mesleğin eğitimi verilmektedir.

 

Mütercim Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 4 yıldır.

 

Mütercim Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Mütercim-Tercümanlık ” lisans diploması ve “Mütercim” unvanı verilir.

 

Mütercim Çalışma Alanları
Çalışma alanının daralması ve genişlemesi uluslararası ilişkilere bağlıdır. Avrupa Topluluğuna üyeliğin söz konusu olduğu günümüzde bu meslek elemanlarına olan ihtiyaç da artmaktadır. Meslek elemanları; çeşitli kamu kuruluşlarında (Dış İşleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı vb.), yayınevleri, magazin dergileri, gazeteler, film stüdyoları, uluslararası kuruluşlarda çalışabilirler. Üniversitelerde akademik kariyer yapma imkanları mevcuttur. Ayrıca mütercimler genellikle özel büro açarak kendi çalışma alanlarını yaratırlar. Bu şekilde yeni işgücü alanları da doğar.

 

Mütercim Meslekte İlerleme
Hukuk, sağlık, dış ticaret, işletme, iktisat vb. konularda uzmanlık alanlarını genişletebilirler. Mesleğinde yeterli ve başarılı kişiler yüksek ücretle, aranan eleman olarak çalışabilirler. Yeminli mütercimlik belgesine sahip olanlar çeviri bürolarında çalışabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver