Musul Meselesi Nedir Hakkında Bilgi

Musul Meselesi Nedir

Musul Meselesi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Musul Meselesi Nedir, Musul Meselesi Ne Anlama Gelir, Musul Meselesi Ne Demektir, Musul Meselesi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Musul Meselesi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Musul Meselesi Anlamı

Lozan Antlaşması’ndan sonra Musul’un geleceği konusunda Türkiye Cumhuriyeti ile İngiltere arasında ortaya çıkan siyasî sorun. Aslında Avrupalılar, 19. yüzyılın ilk yarısından başlayarak, tarihi ve dini nedenlerle, daha sonra da zengin petrol yataklarının işletilmesi nedeniyle Musul ile ilgilenmekteydiler. I. Dünya Savaşı sonrasında bölge, İngiliz işgali altına girdi. Türkler ise Musul’u Misakımillî sınırları içinde kabul ettiler. Lozan Barış Antlaşması’nda Türkiye ile Irak arasındaki sınır konusunda, dolayısıyla Musul’un geleceği konusunda kesin bir anlaşmaya varılamadı. Antlaşmaya, konunun daha sonra iki ülke arasındaki görüşmelerle çözüleceği yolunda bir madde kondu. Bu madde uyarınca görüşmeler 19 Mayıs 1924′te İstanbul’da başladı ve soruna bir çözüm bulunamadığı için konu Milletler Cemiyeti’ne götürüldü.

Milletler Cemiyeti’ndeki görüşmelerde Türkiye, Musul’da plebisite taraftar olduğunu açıkladı. İngiltere ise bölge halkının çok cahil olduğunu ileri sürerek plebisit yapılmasının olanaksız olduğunu savundu. Cemiyet, 16 Aralık 1925′te, Musul’un İngiltere mandasındaki Irak’a bırakılmasına karar verdi. Bu karar, Türk resmî çevrelerince tepkiyle karşılandıysa da Musul’un geri alınması için bir girişimde de bulunulmadı. Bölgenin statüsü, 5 Haziran 1926′da İngiltere ile Türkiye arasında imzalanan bir antlaşmayla kesinlik kazandı. Bu antlaşmayla Türkiye ile Irak arasında bugünkü sınır çizildi; Türkiye, Musul üzerindeki tüm haklarından vazgeçti; buna karşılık Irak’ın da 25 yıl süreyle petrol gelirinin %10′unu Türkiye’ye vermesi kararlaştırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Musul Meselesi Nedir Musul Meselesi ödev ara Musul Meselesi kelime anlamı Musul Meselesi sözlükte ara Musul Meselesi ansiklopedi bilgi bankası ara Musul Meselesi ne demek Musul Meselesi neye denir

Musul Meselesi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver